לראשונה בישראל יוקם ברחוב ליאון בלום שבחיפה בית לאחים השכולים של כוחות הביטחון. המבנה שנתרם על ידי עיריית חיפה הוקם ביוזמת עמותת "לנצח אחי – עמותת האחים השכולים של כוחות הביטחון בישראל" ושופץ בעזרת תרומות

כלים

טקס החנוכה של "בית האח השכול" יתקיים ביום ג' 13/04/10 אחה"צ , ברח' ליאון בלום 8 חיפה, בהשתתפות: שר התקשורת משה כחלון, השר לענייני מיעוטים אבישי ברוורמן, חברי כנסת, ראש עירית חיפה יונה יהב, ידידים וחברי עמותה "לנצח אחי".

יו"ר עמותת האחים השכולים "אלי דבי">אלי דבי : "במשך שנים הדחיקו האחים השכולים את הכאב מתוך רצון לגונן על ההורים וכדי לשרוד. לנו האחים מעולם לא ניתן מקום להביע את הכאב. 28 שנים אני נושא את הכאב הדומם ומעולם לא דברתי ולש שתפתי. גם ההורים מתוך רצון לגונן לא עזרו לנו האחים לפתוח את הכאב. לראשונה אנחנו האחים עומדים מול הכאב שלנו מתוך אומץ ורצון להתמודד, לדבר ולשתף. הבית יהווה מקום מידע למחקרים על אחים שכולים שאף הם לוקים בחסר. מקום מידע לזכויות של אחים שכולים ומקום להנצחת האחים.

זו הפעם הראשונה שמוקם בית המוקדש לאחים השכולים. זו הפעם הראשונה שבה האחים שמספרם מוערך בכ – 60 אלף איש יזכו להכרה באובדנם ויכלו לחלוק את הגעגועים והכאב מלווים את חייהם. הקושי מחריף כאשר ההורים הולכים לעולמם ואין המשכיות לזיכרון ולהנצחה.

על מנת לתת מענה לקושי זה תשיק העמותה בטקס אתר חדש ראשון מסוגו "אחים זוכרים", שיאפשר לכל אח ואחות שכולים במדינת ישראל להנציח את יקיריהם באופן אישי וללא הגבלת מקום. כמו כן יהיה האתר פתוח בפני הציבור הרחב: חברים לכיתה,חברי ילדות, אחים לנשק שיכלו להוסיף את דבריהם בדף ההנצחה שפתחו האחים. האתר שהוא ראשון ויחיד מסוגו בארץ נבנה בהתנדבות ע"י פעיל בעמותת "לנצח אחי" ליאור פילשטיינר כהנצחה לאחיו סמ"ר רועי אבן פילשטיינר ז"ל, לוחם דובדבן שנפל בפעילות מבצעית בשנת 2000.

כמו כן יוכרז במהלך הטקס על המפקד הראשון בארץ של האחים השכולים של חללי כוחות הביטחון בישראל. המפקד יבוצע על ידי חברי העמותה במטרה לסייע לאחים להתמודד עם הכאב במשותף ומתוך רצון לזכות בהכרה של הממסד במעמדם כאחים שכולים.

לראשונה בתולדות המדינה החליטה המדינה לבחון הכרה במעמדם והגדרתם של האחים השכולים. לצורך כך הנחה ראש הממשלה על הקמת וועדה אותה ירכז שר הרווחה יצחק הרצוג. הוועדה תבחן דפוסי הנצחה וזיכרון ברמה הלאומית והמוניציפאלית, תציע הצעה למיסוד קשר שוטף בין משרדי הממשלה השונים לאחים השכולים, תבחן אפשרות שילובם בארגונים היציגים של משפחת השכול או לחילופין, הבהרת משמעויות ההכרה בהתארגנותם כבארגון יציג. לראשות הוועדה מונה השופט (בדימוס) יעקב שמעוני וחבריה: האלוף (במיל) יום טוב סמיה, ניצב (בדימוס) חוסיין פארס, אריה זיתוני ורונית יער לשעבר קצינת נפגעים של צה"ל. יועצים לוועדה, נחום איצקוביץ, מנכ"ל משרד הרווחה והשי רותי ם החברתיים המכהן גם כיו"ר המועצה הציבורית להנצחת החייל וד"ר אודי לבל, היסטוריון וחוקר בתחום השכול.