כלים

במשך החודשים האחרונים השתתפו עשרות תלמידים מבית הספר "חופי הגליל" בקיבוץ גשר הזיו, בתוכנית החינוכית "חוף וים", במהלכה זכו לקבל תכנים רבים על שמירת הטבע בישראל מאנשי רשות הטבע והגנים. אתמול הצטרפו התלמידים למדריכי הרשות, ולאקולוגית מרחב גליל עליון של רשות הטבע והגנים טליה אורון, לפעילות סיום מיוחדת במינה: התלמידים התגייסו להציל ולהרבות את האזוביון הדגול, מין שיח הנמצא בסכנת הכחדה ומופיע רק במספר מקומות מוגבל בארץ

אתמול "השתלטו" התלמידים ואנשי רשות הטבע והגנים על שמורת טבע לימן, הסמוכה לקיבוץ גשר- הזיו. בשמורה קטנטנה זו (50 דונם), נמצא אחד השרידים הטבעיים האחרונים לצמחיית רכסי הכורכר בחוף הגליל. קיימים בה קרוב ל-200 מיני צומח, חלקם נדירים בארץ.

הילדים, בהנחיית מדריכי מרכז חינוך והדרכה גליל עליון של רשות הטבע והגנים ובניצוחה של האקולוגית טליה אורון, יצאו לשמורה וגזמו ענפים לייחורים מצמחי האזוביון הדגול, הקיימים בשמורה. בשלב השני, הכינו התלמידים שקיות מלאות במצע אדמת שתילים וחומר השרשה, ובהן שתלו את הייחורים. סה"כ הוכנו מעל 60 שתילים, שהועברו אחר כבוד לגן לאומי אכזיב, לתקופה של טיפול מוקפד של השקיה והצללה.

אריאלה ארז, מנהלת מרכז חינוך והדרכה גליל עליון של רשות הטבע והגנים: "במשך שנת הלימודים למדו ילדי גשר הזיו כי היעלמותו של מין אחד ויחיד מסביבת החיים שלו משפיעה על מערכת החיים בסביבה כולה. די בהיעלמותו של מין אחד של צמח, כדי להשפיע על שרשרת מזון שלמה, שהוא נמצא בבסיסה: החל בחרקים החיים עליו וניזונים ממנו, דרך הציפורים והצפרדעים הניזונים מחרקים אלה, וכלה בטורפים גדולים יותר, כגון נחשים, עופות דורסים ושועלים, הטורפים את הציפורים ואת הצפרדעים. אפשר לומר שאתמול הגיע החלק המעשי של התוכנית, בחוויה שאני בטוחה שאף אחד מהילדים לא ישכח. הייחורים יגודלו לשתילים, שיישתלו מחדש בשמורת לימן באביב 2012, בשטח שנפגע בעבר מעבודות והיום עומד לשיקום. השבת הצמח תתבצע ע"י מחזור ילדים חדשים מגשר – הזיו, שיעברו אותו פרויקט בעתיד, וכך הילדים גם למדו כי שמירת טבע אינה פעולה מיידית בסגנון "זבנג וגמרנו", אלא מעין מרוץ שליחים, שבו הדור הנוכחי דואג לשמור בשביל הדורות הבאים."

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS