במסגרת יום הרצל, שיתקיים ביום ראשון ה- 25.4.10 לרגל ציון 150 שנה להולדתו של הרצל יקיימו מדריכי תנועות הנוער פעילות חינוכית במאות בתי ספר ברחבי הארץ. עשרות אלפי בני נוער וילדים ידעו שהרצל הוא לא רק שם של רחוב. מדינת ישראל בחרה לציין את פועלו של חוזה המדינה דרך קביעת "יום הרצל" בלוח השנה הלאומי וכן על ידי הסדרת יום זה בחוק. בין היתר, נועד יום זה לחשוף את בני הנוער ואת חיילי צה"ל לציונות כפי שהרצל באמת ראה אותה

כ-800 מדריכים מתנועות "הנוער העובד והלומד", "המחנות העולים" ו"הבונים דרור" החברות ב"מעגל תנועות הנוער הציוניות-חלוציות-מגשימות" נערכים בשבועות האחרונים למבצע חינוכי חסר תקדים בהיקפו– העברת מערכי שיעור בנושא ל–25,000 תלמידים. הפעילות תחת הכותרת "בן אדם, אחי אתה" תעסוק בתפיסת "האחר" של הרצל, יחסו לקיבוץ גלויות ולקיום המשותף בין יהודים וערבים במדינה העתידית.

"רבים חושבים שהחזון של הרצל הסתכם במדינה ליהודים בלבד", אומר דוד דרומולביץ, יו"ר מעגל תנועות הנוער הציוניות-חלוציות, "אבל הרצל גם ביקש את הקמתה של חברת מופת - חברה מוסרית, צודקת ושוויונית עבור העם היהודי במדינתו. לכן, ביום זה, בחרנו להרחיב את פעילותנו החינוכית על מנת להחזיר את התוכן של הציונות - בניית החברה ברוח זו בלב הנוער. הגשמת החזון של הרצל עדיין רלוונטית במדינת ישראל בשנת 2010, והמשימה טרם הושלמה".