דו"ח חדו"ש: בכל המועצות הדתיות בארץ מכהנות רק 22 נשים. שום ממונה על מועצה דתית אינו אישה. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: אפליית הנשים הקשה במועצות הדתיות היא עוד הוכחה שצריך לבטל אותן ולהעביר את שירותי הדת לרשויות המקומיות

23 שנים לאחר פסק דין שקדיאל שקבע שאין להפלות נשים במינוי למועצות דתיות, מכהנות במועצות רק 22 נשים, שהן אחת מכל עשרים חברים. כך מגלה "דו"ח חדו"ש - נשים במועצות הדתיות המהפכה שלא היתה". הדו"ח מתפרסם לקראת יום האישה הבינלאומי שיחול ביום שלישי הקרוב ה-8 במרץ.

עוד מגלה הדו"ח כי כיום אין שום יו"ר מועצה דתית אישה. בכמחצית מהמועצות הדתיות מכהנים ממונים שמינה השר לשירותי דת, במקום יו"ר, כולם גברים. המאבק על שילוב נשים במועצות הדתיות יצא מירוחם שבדרום, אבל היום לא מכהנת אישה במועצה דתית בדרום הארץ.

מנכ"ל עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לממצאי הדו"ח ש"יש לשים קץ להדרת הנשים במועצות הדתיות, והדרך הטובה ביותר היא לבטל אותן לאלתר ולהעביר את שירותי הדת לרשויות המקומיות. אמנם ש"ס תאבד מנוף מינויים חשוב למקורבים, אבל נשים יקבלו הזדמנות שווה להשתלב במערכת שירותי הדת".

לדברי רגב, "המועצות הדתיות הן דוגמא מובהקת לתחומים בהם ציבור הנשים משלם מחיר כבד במיוחד על המנהג המחפיר למכור את זכויות האזרח למפלגות החרדיות בנזיד שלטון".

"הנתונים על האפליה במועצות הדתיות כל כך קשים ומביכים", אמר רגב, "עד שקשה לדעת איזה מביניהם החמור ביותר. אבל נראה שראוי לתת את הכתר המפוקפק לשר לשירותי דת אשר הפנה גבו לעקרון שוויון מעמד האישה ובקרב עשרות המינויים שעשה לא מינה מעולם ממונה אישה. זאת, למרות שמדובר בתפקיד מינהלי, וגם לדעת רבנים מחמירים אין מניעה הלכתית במינוי נשים למועצות הדתיות. הבעיה היא שש"ס ומנהיגיה, כמו גם שאר המפלגות החרדיות, בוחרים לפעול כמועדון גברים שמסרב לשתף את הנשים בחלוקת הכוח והמשרות".

ואלה ממצאי הדו"ח: רק 22 נשים מכהנות במועצות דתיות. על פי בדיקת חדו"ש בישראל 66 הרכבי מועצות דתיות מכהנים, שבהם כ-450 חברים. כלומר הנשים מהוות פחות מ-5% מחברי המועצות. רק אחת מכל 20 חברים היא אישה. בממוצע רק באחת מכל 3 מועצות דתיות יש אישה. רק במועצה אחת הרצליה יש שתי נשים. כלומר: בשנת 2011 נשים נתפסות עדיין במועצות הדתיות כמי שאמורות רק לצרוך את השירותים. אבל יכולתן להשפיע על המדיניות ועל חלוקת המשאבים אפסית.

גם פריסת המועצות שבהן מונו נשים מאד לא שוויונית. 13 מהנשים מונו למועצות במרכז הארץ, 7 בצפון, שתיים בגדה ואף אחת בדרום. סמכויותיהם של חברים במועצות הדתיות מוגבלות. רוב הסמכויות מוחזקות בידי היו"רים. כיום אין יו"ר אישה במועצה דתית. ככל הידוע כיהנה בתפקיד אישה אחת בכפר סבא במשך תשעה חודשים.

ב-67 מועצות דתיות, חצי מהמועצות, יש ממונים או מורשי חתימה (מתוכן כ-60 מועצות שבהן יש ממונים). 41 מהם מונו בקדנציות קודמות ו-26 בנוכחית. עד היום לא מונתה שום אישה לתפקיד ממונה במועצה דתית. זאת, למרות שמדובר במינוי מנהלי שאין כל ספק שאמור לעמוד במבחן כללי השוויון.