לפיד על תקנון מפלגתו השנוי במחלוקת: נועד למנוע השתלטות עוינת על המפלגה. על השר יעלון: הוא ופייגלין שלחו את וירוס המחשבים לאיראן

יו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, מתייחס לראשונה לתקנון של מפלגתו, ומסביר כי הוא נועד למנוע השתלטות עוינת של קבלני קולות על המפלגה. את הדברים אמר לפיד השבוע בכנס פעילים סגור, וההקלטות מהמפגש הגיעו לידי כתב מקור ראשון, זאב קם ודבריו של לפיד פורסמו הבוקר (ו') בעיתון.

התקנון של מפלגת "יש עתיד", שהוגדר בעבר על ידי אהוד ברק כתקנון שיותר גרוע ממפלגות בסוריה, קובע כי לפיד יכהן כראש המפלגה עד לשנת 2020, ולא ניתן יהיה להדיחו עד אז.

במהלך הכינוס הסביר לפיד כי "הסיבה שעשינו את זה היא לא מפני שהיה לי איזה צורך דיקטטורי פתאומי להיות ליברמן כשאני אהיה גדול. אלא מפני שמפלגות צעירות וחדשות הן תמיד הקורבן הראשון או הטרף הראשון של קבלני קולות ושל אנשי מפקדי הארגזים". לדברי לפיד הפגיעות של מפלגות חדשות נובעת מהעובדה שהן קטנות ויש מעט מתפקדים בשלב הראשוני. "ככל שיש מעט מתפקדים", הסביר, "עם 300 החבר'ה שהתחילו בדיר אל אסד בפריימריז של מופז, ולפני זה היו בעבודה ולפני זה היו בליכוד, הקבוצות המאורגנות האלו, שעוסקות בהשתלטות עוינת על מפלגות, הרבה יותר קל להן לעשות את זה מול מפלגות צעירות". לפיד אמר עוד כי "קבענו תקופה של שבע וחצי שנים שבהן הם ידעו שאין להם שום אפשרות להשתלט על המפלגה, בין השאר כמסקנה ממה שקרה בשינוי (המפלגה, ז"ק) בזמנו. ואחרי שבע וחצי שנים יהיו מספיק מתפקדים, המפלגה תהיה מספיק גדולה, וכולם מוזמנים לבוא ולנסות ולהדיח אותי".

לפיד גם התייחס לראשונה לנושא האיראני ובחר לתקוף את ההנהגה המדינית על מה שהוא מגדיר כ"פטפטת יתר", וביקר באופן מיוחד את התנהלותו של השר בוגי יעלון. "הדבר הכי בעייתי זה שיש פטפטת שלא תתואר" טען לפיד.

"תראו, יש דבר אחד שאף אחד לא יכול להגיד שאני לא מבין בו, וזה תקשורת. בתקשורת אני מבין. החבורה הזו מדברת את עצמה לדעת. עולה וירוס מחשבים חדש באיראן. מיד בוגי יעלון, השר לעניינים אסטרטגיים, צריך להבין מדבריו שזה הוא אישית במסגרת תפקידו כשר לעניינים אסטרטגיים, הוא ופייגלין שלחו את הווירוס הזה. זה טירוף. אז את זה צריך להפסיק. רוב העבודה בנושא הזה היא חשאית, רק יש לנו ממשלה שמדברת את עצמה לדעת".

אך למרות שהאשים את הממשלה בדיבורים מיותרים בנושא האיראני, הסביר לפיד לפעילים מהי לדעתו הדרך הנכונה לטפל בבעיה האיראנית. "אני חושב שישראל לא יכולה להרשות לעצמה איראן גרעינית, וכשמגיעים לאיזשהי נקודת אל חזור, ישראל תצטרך לפעול", פתח את דבריו. "אני חושב, וזה אני אומר אחרי תדרוך ארוך שקיבלתי, שאנחנו רחוקים הרבה יותר ממה שמתארים לנו מהנקודה הזאת".

את התשובה לשאלה ממי בדיוק קיבל לפיד את אותו תדרוך עליו הוא דיבר, ניתן אולי להבין מהדברים שאמר בהמשך: "צריך באמת לנקוט משנה ועוד פעם משנה זהירות לפני שאנחנו עושים צעדים חד צדדים. בייחוד כשכל הדרג המקצועי אומר שלא צריך בשלב זה לעשות משהו. אני מתייחס מאוד ברצינות לאנשים כמו מאיר דגן, או ידלין, שמדברים על זה שאנחנו צריכים עדיין לחכות. אני אומר שוב, יש רגע שאחריו גם אני אומר שאין ברירה, אם מוכיחים לנו שאפשר. וגם זה לא בטוח".

הביקורת שהשמיע לפיד כלפי השר יעלון, בהקשר האיראני, התגמדה לעומת דבריו על הצורך בתפקיד שבו מכהן יעלון. "מישהו מכם יודע מה זה שר לעניינים אסטרטגיים", שאל לפיד את הנוכחים.

"שר לעניינים אסטרטגיים אומר שבוגי יעלון לא רצה שיכתבו על הדלת במשרד שלו גם שר ללא תיק. אז הם המציאו לו שם. למדינת ישראל אין עניינים אסטרטגיים שמשרד הביטחון לא ממונה עליהם. משרד הביטחון ממונה על כל העניינים האסטרטגיים שלהם, רק שבוגי יעלון לא רצה שיהיה לו על הדלת פלאקה שכתוב עליה שר לא תיק". לטענתו של לפיד,

הדברים קשורים גם להתנהגות לא ישרה ולא נאותה של האזרחים עצמם. "יש קשר ישיר, אל תטעו", הסביר לפעילים, "יש קשר ישיר בין המילים שר ללא תיק לבין בעל מקצוע שבא אליכם הביתה ואומר לכם עם חשבונית או בלי חשבונית. או נהג מונית שאומר לכם עם קבלה או בלי קבלה. זה קשור. כי בעל המקצוע הזה אומר לעצמו, רגע, אם הממשלה שלי לא אמורה לדאוג, או לא מצליחה או לא מעניין אותה לדאוג לטובת הציבור, אז רק אני צריך לדאוג לטובת הציבור? אם לממשלה לא אכפת להיות מושחתת, למה שאני לא אהיה מושחת? אם השרים בממשלה חושבים רק על עצמם, אז למה שאני לא אחשוב רק על עצמי? זו תרבות שלמה של שחיתות, שמובילה אותנו מתהום לתהום".

ביחס למסתננים הבלתי חוקיים מאפריקה, הבהיר לפיד כי עם כל הכאב אין דרך אחרת מלבד הגירוש. "אנחנו את מסתנני העבודה ממקומות כמו אריתריאה נצטרך לגרש", אמר. "לא תהיה לנו ברירה. זה לא נעים. מחנות מעצר, כל יהודי נחמץ ליבו מול הרעיון של מחנות מעצר, רק אין לנו ברירה. אנחנו לא אמורים לפתור את בעיותיה של אפריקה". לדבריו, מקומות כמו דרום ת"א ,אילת וערד הולכים לאט לאט לאיבוד. "זה שובר את ליבי, ולא הייתי רוצה שזה יהיה המצב, אבל עניי עירך קודמים ויש לנו מספיק בעיות משלנו", הוסיף.