כלים

מחצבות הן צורך בחיי היום יום שלנו, משאב לחומרי גלם המיועדים לסלילת כבישים, הקמת בתים ועוד. בגמר ניצול חומרי הגלם, ננטשות המחצבות, מותירות פצעים נוראיים בהרים והופכות עקב הפגיעה האקולוגית במקום שנוצרה על ידי החציבה ל"מדברים אקולוגיים מקומיים" - אזורים ללא צמחיה ובעלי חיים בהם סחף רב, ואף מהוות מוקד למפגעים סביבתיים ובריאותיים כאשר הן הופכות למזבלות

מי הגשמים שוטפים חומרים רעילים מהמחצבה המזהמים את מי התהום, ולעיתים קרובות מתרבים בשטחי המחצבה מינים פולשים, מזיקים לחקלאות, מכרסמים, חרקים וכד' הפוגעים באיזון האקולוגי באזור ועוד.

בדיוק כאן נכנסים לפעילות אנשי הקרן לשיקום מחצבות, המגיעים למקום עם אדריכלי נוף, מהנדסים, כלים כבדים ותקציב. בעזרת תוכנית מקצועית פרטנית לכל מחצבה, מחזירים לטבע את מה שנלקח ממנו ובתהליך שיקום אקולוגי, ארוך ויקר משקמים את המדבר המקומי שנוצר במחצבה ומחזירים אותו למעגל ייצור טבעי - משיבים את האתר לחיים.

אנשי הקרן לשיקום מחצבות פועלים במטרה להפוך את המחצבות הנטושות למשוקמות אקולוגית ומעליהן בונים אתרי תיירות בטבע, ירוקים תרתי משמע, בהתאם לייחודיותה של כל מחצבה. בסיום העבודה נפתחות המחצבות המשוקמות לציבור הרחב והכניסה אליהן חינם.

מחצבת אפיק (דרום רמת הגולן)

המחצבה המשוקמת, הינה כיום אתר נגיש לקהל ומטיילים, אתר פורח ומטופח, המזמין מטיילים באזור ליהנות מעוד שכיית חמדה בארץ הגולן.

במקור הייתה מחצבת אפיק מחצבה סורית נטושה, שהפכה למזבלה. בתהליך השיקום פונו הפסולות והגרוטאות החלודים. פני השטח במחצבת אפיק מכוסה שכבה של סלע בזלת שמקורו בקילוח. הסלע הבזלתי מכיל בולדרים של בזלת קשה. מלאכת השיקום הייתה קשה, אך הייחודיות של מחצבה זו מתקבל יפה לאחר השיקום, ממנו ניתן גם ללמוד על התהליכים הבזלתיים במשך אלפי שנים של התפרצויות הרי געש.

במחצבה המשוקמת הוקם אמפי-פארק עם 500 מקומות ישיבה, בו מתקיימים הופעות ואירועים אזוריים ולקבוצות מטיילים, שביל טיילת עליון המלווה את גבול המחצבה, תצפית ממנה ניתן להשקיף על הכנרת וסביבתה, חניון המסוגל להכיל 10 אוטובוסים ו- 90 מכוניות פרטיות. כמו כן כלל השיקום אזור פיקניקים מסודר לקהל הרחב ללא תשלום.

מחצבת אורט בראודה

המחצבה נמצאת בשטחה של מכללת אורט בראודה בכרמיאל ושוקמה כגן יפני. האתר כולל תיאטרון קטן, פינות ישיבה ולימוד, צמחיה יפנית ועיצוב שטח הכולל מוטיבים וחומרים יפנים נוספים כאבן וחצץ בפרטים השאולים מהגנים היפנים כגון: הטבעת אבנים בריצוף, העמדת סלעים במבנים פיסוליים, שימוש בצמחיה המצויה בגן היפני, כל אלו שולבו לרגלי מצוקי האבן המרשימים של המחצבה.

פארק הגליל (כרמיאל)

אחת מהמחצבות השוכנות בתוך עיר, אשר מטרת השיקום בה היה הפיכתה לאזור מנוחה, שעשועים ותרבות למשפחות וילדים, המתאים למיקומה בתוך העיר עצמה (בדרך כלל המחצבות שוכנות מחוץ לערים).

המחצבה המקורית השתרעה על שטח של 90 דונם, ונסגרה בשנות השישים. נחצב בה שיש איכותי שעדיין ניתן לראות בקירות, שבילים ואזורים שלמים של המחצבה המשוקמת כיום. החציבה פסקה כאשר הוחלט להקים באזור עיר, כרמיאל. המחצבה עדיין לא סיימה פעולתה, בזמן השיקום, אלא נעצרה בעת החציבה ולכן גם ניתן ליהנות משטחי שיש רחבים, יפים ואיכותיים, לא מעובדים כמו בהיותם בטבע. ניתן גם לראות חורים של תחילת חציבה שלא הסתיימה עקב עצירת העבודות.

לאחר השיקום הפך הפארק לאחד היפים בארץ, בו נשתל גן ורדים על פי סטנדרטים בינלאומיים ובו מעל 2500 שיחי ורדים צבעוניים בטרסות בשטח המשתרע על כ- 6 דונם. בין זני השיחים והורדים שנשתלו בגן: הרמוני, אינגריד ברגמן, אמדאוס, מקסים, ברון דה רוטשילד, פלירטינג, אמייזינג, אילנה, ברנסטורף, מקרנה, גו'די גרלנד ועוד.

בפארק שולבו גם משטחי עץ, מדרגות חצובות בסלע, תאורה ופרגולה מיוחדות. במרכז שטח הפארק הוקמו מדשאות להתכנסות ואזור לצפייה בנוף. בנוסף נוצל שטח החציבה תוך שימוש בחומרי המחצבה הנטושה ועודפי העפר להקמת הטרסות, והוקמו תיאטרון בנוי ספסלי שיש, המשמש להתכנסויות והופעות תיאטרון ומוסיקה.

כמו כן נחפרה בריכת דגי נוי, בה דגים, שושנות וצמחיית מים ומפלים. בנוסף הוקם בגן הורדים גשר הולכי רגל. הגשר מתוח מעל "קניון" חצוב בגובה של כ- 6 מ' ורוחב של 1.7 מ'. גן הורדים כולל דרכי גישה לנכים.

לאחר שיקום המחצבה נערך פרויקט מפסלים בגן אשר במסגרתו הגיעו אמנים ויצרו פסלים סביבתיים שמוצבים בפארק. עשרות הפסלים הפרוסים ברחבי הגן מעניקים לו פן תרבותי ייחודי ויפה.

מחצבת חפציבה (סמוך לקיבוץ חפציבה בעמק יזרעאל)

מחצבת חפציבה שוקמה כמצפור וחניון יום הכולל מקום התכנסות ולימוד על התופעות הגיאולוגיות הייחודיות הנחשפות במקום: "המחדר המגמטי" שהתרומם לפני 10 מיליון שנים, ממעמקי כדור הארץ כנוזל לוהט והתגבש בין סלעי דולומיט בעומק 1,000 מ'. כתוצאה מהמגע, עבר הדולומיט התמרה (מטמורפוזה), כך התקבל "שיש חפציבה".

באתר קיימים לוחות הסברים על התופעות הגיאולוגיות ועוד. במצפור ניתן לטייל בשביל הליכה מסומן מהכניסה לקיבוץ ועד למרומי ההר והמחצבה המשוקמת. ממרומי ההר, ניתן ליהנות מנוף עמק חרוד, הנפרש למרגלות ההר עליו ממוקמת המחצבה הישנה בסמוך לקיבוץ חפציבה.

מחצבת חפציבה הינה היחידה בה קיים "שיש אמיתי" בארץ ישראל, שם הקימו ראשוני המתיישבים במחצבה, המיכון הדל שהיה ברשותם עבר שיקום ושיחזור כך שניתן לראותו במקום. מדהימה העובדה כי למרות שהמיכון היה דל, הוא היה מאוד אפקטיבי. מכונת כבל, המופעלת ידנית בין שתי נקודות של כבל דק ממתכת, תחתה הונח גוש השיש, ובאטיות אך בדיוק מירבי, נחתכה אבן השיש לפרוסות פרוסות. מכונת חיתוך השיש שוחזרה ביזמת המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.

במחצבה גם מקום למנוחה וישיבה, כמו כן משתלב מצפור המחצבה המשוקמת במסלול טיול עם ה"גן היפני" הנמצא בקיבוץ חפציבה ואתרים נוספים בגלבוע.

מחצבות החד"צ (חרסית דמוית צור) במכתש רמון - מחצבות גיאולוגיות

פרויקט ראשון בישראל על פני שטח רחב כל כך, לשיקום אזור מחצבות ובורות כרייה- שיקום נופי, אקולוגי ופונקציונאלי. התקציב הכולל של שיקום המחצבות ואתרי כרייה במכתש רמון עומד על 28 מיליון ₪ ומקיף 5,000 דונם שיקום. השטח המשוקם בלב מכתש רמון "ציר צבעי רמון" כולל חניון לילה, טיול רגלי לאורך שביל מסומן, אזור האכלת נשרים ונקודות תצפית עם הסברים על תופעות גיאולוגיות שנחשפו במהלך עשרות שנות החציבה.

לאורך הגבעות והקרקע ניתן להבחין בצבעים שונים ועזים, בשכבות המסמלות תקופות ואירועי קרקע שונים המוסברים ע"י לוחיות באזור הכרייה. מכתש רמון נחשב לייחודי בעולם החושף שכבות סלע בנות מאות מיליוני שנים ותופעות גיאולוגיות ייחודיות המושכות המוני מבקרים מכל העולם. באזורי מכתשי הנגב פועלים לשימור הנוף הייחודי באזור תוך שיקום המחצבות, הסדרת הניקוז והסרת המפגעים.

פרויקט השיקום שעדיין לא הסתיים, כולל את בורות הכרייה של החרסית דמוית צור וחרסית השוקולד שהופקו במכתש רמון במשך עשרות שנים.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS