כלים

הסופר הבריטי איאן מקיואן הופיע הבוקר במסיבת עיתונאים שהתקיימה בבית אגודת העיתונאים בת"א לרגל קבלת פרס ירושלים ביום ראשון הקרוב במסגרת יריד הספרים הבינלאומי ה-25 שיפתח בבירה. בתגובה לביקורות שנשמעה נגדו על החלטתו לקבל את פרס ירושלים אמר מקיואן: "אני גאה לבקר במדינה שיש בה דמוקרטיה. הרבה יותר מועיל בעייני להגיע ולדבר מאשר להקפיא ולא להגיע למדינה כלשהי."

זהו ביקורו הראשון של מקיואן בארץ. אחת ההתרשמויות שלו מהמפגש עם ישראלים היא שהישראלים מדברים ישר ולעניין, ללא מילות הכנה.  המילה הראשונה שלמד בעברית היא "דוגרי".

לדברי מקיואן: "שמעתי את ראש הממשלה שלכם אומר שצריך להתכונן לגרוע מכל ולקוות לטוב ביותר. לדעתי זה לא מספיק. צריך לדחוף ולגרום שהטוב ביותר הוא שיקרה." עוד אמר מקיואן: " אני מקווה שמדינת ישראל תיתן ברכתה לדמוקרטיות אחרות כמותה."

מקיואן ציין שקרא את סיפורו של ס. יזהר "חירבת חיזעה" שנכתב בעקבות מלחמת העצמאות והוא התרשם מהעובדה שספר ביקורתי כ"כ כלפי היחס לערבים בזמן המלחמה, היה חלק מתכנית הלימודים בבתי הספר בישראל.

מקיואן סיפר כי הוא קרא את ספריהם של א.ב. יהושע , דוד גרוסמן ועמוס עוז. לדעתו שלושת הסופרים האלו השפיעו רבות על העולם. מקיואן סיפר כי בכוונתו להיפגש עם דוד גרוסמן ועם א.ב. יהושע בירושלים.

עוד אמר מקיואן: " יש בעיה בחייו של סופר שמרגיש שהעבודה הטובה ביותר שלו כבר מאחוריו. אני מרגיש שאני יכול לכתוב עוד ועוד. כל יצירה שאני כותב היא יחידה בפני עצמה ואני מנסה לתת לה זמן משלה. אני לוקח הרבה זמן בין רומן לרומן כדי שהרומן האחרון שאני כותב, יסיים את תפקידו."

בהתייחסו לאופן כתיבתו אמר מקיואן:  "הרבה אנשים טועים בחשיבתם שאינטואיציה היא מכשול. אינטואיציה היא בסיס לדברים רבים, היא תבנית מאורגנת בדיוק כמו מדע. רציונאליות מצד שני , היא אינה קרה ואבסטרקטית."

לשאלה מהו הספר האהוב עליו השיב מקיואן כי כל הספרים הם ילדיו אך ספרו "התמים"  הוא בעיניו הטוב מכולם עד כה. בספר זה אמר מקיואן כי הוא מרגיש שהדמויות הגיעו להתפתחות המקסימלית אליה שאף.

פרס ירושלים יוענק מחר למקיואן בשעה 18:00 בבנייני האומה מידי ראש עיריית ירושלים מר ניר ברקת ובמעמד נשיא המדינה שמעון פרס ושרת התרבות והספורט לימור לבנת. יריד הספרים הבינלאומי ה-25 יימשך עד  ה-25 בפברואר.