שני החוקים שעוסקים בבית המשפט העליון, חוק גרוניס וחוק לשכת עו"ד, עוכבו בשבועות האחרונים בעקבות מחלוקת שנוצרה מול המפלגות החרדיות. לפני יומיים התברר כי החסם הוסר וכי שני החוקים יקודמו במהלך השבוע הבא. עכשיו, בפרסום ראשוני שחשף זאב קם, כתב "מקור ראשון" בכנסת,, מתברר מה היה "הדיל" שאיפשר את התקדמות שני החוקים

חוק לשכת עורכי הדין עוסק בעיקרו בנציגי הלשכה בוועדה למינוי שופטים. החוק קובע כי שני נציגי הלשכה בוועדה יבחרו ברוב של שני שליש על ידי חברי מועצת לשכת עו"ד. לאחר שהחוק יאושר, יאלצו במועצה לקיים בחירות חוזרות, במקום הבחירות שהתקיימו לפני מספר שבועות. אבל לא החלק הזה של החוק מנע את התקדמותו. החלק שהיווה עד עתה את הבעיה מבחינת המפלגות החרדיות היה זה שעוסק בבחירת נציגי הלשכה לוועדה למינוי דיינים.

בבחירות שהתקיימו במועצת לשכת עורכי הדין נבחרו גם שני נציגיה בוועדה למינוי דיינים. שני האנשים שנבחרו הם מרדכי איזנברג, שנתמך על ידי יהדות התורה, ואשר אקסלרוד.

סיעת ש"ס, שראתה כי יהדות התורה זכתה לנציג בוועדה, דרשה אף היא אדם מטעמה, והודיעה כי תמיכתה בשני החוקים תלויה בנושא הזה. יהדות התורה, מצידה, הודיעה כי לא תוותר על הנציג שלה בוועדה. וכך נתקע החוק.

השבוע נסגר "הדיל" שיירצה את שתי הסיעות. חוק לשכת עו"ד יכלול את הקביעה הבאה: הנציג בוועדה למינוי דיינים שזכה להכי הרבה קולות בבחירות האחרונות יישאר בתפקידו. לא במקרה, מדובר במרדכי איזנברג, האיש של יהדות התורה. לעומת זאת, בחירתו של הנציג השני, אשר אקסלרוד, תבוטל, ובמקומו ימונה נציג מטעם יו"ר לשכת עו"ד, דורון ברזילי.

פה נכנס הסיכום מול סיעת ש"ס, על פיו, הובטח לסיעה כי יו"ר הלשכה יבחר בנציג שמקובל עליה, וכך יזכו שתי הסיעות החרדיות לנציגים מטעמן בוועדה לבחירת דיינים. ככל הנראה, הנציג שייבחר על דעתה של סיעת ש"ס יהיה למעשה נציגה. וכך, גם הטענה על כך שלאחר שנים רבות לא נבחרה אישה לוועדה למינוי דיינים תבוא על פתרונה.

גורמים בכנסת הגדירו את "הדיל" כ"השתנה מעל המקפצה", בכך שהחוק יכשיר רק חצי מהבחירות שנערכו לוועדה למינוי דיינים, בעוד החצי השני יבוטל. אותם גורמים גם העריכו כי החלק הזה בחוק חשוף לפסילה על ידי בית המשפט העליון, אם אכן יאושר בכנסת.

הסיפור המלא, כולל גילויים חדשים על תהליך בחירת נשיא בית המשפט העליון הבא, יפורסמו מחר באופן בלעדי במוסף צדק של מקור ראשון.