חג החנוכה מתקרב: סביבונים, שמנים, נרות ולא מעט סכנות. מומחי מכון התקנים הישראלי קיבצו כמה טיפים שיוכלו לסייע להורים ולגננות להימנע מפגיעות מיותרות בילדים

כלים

סביבונים:

סביבונים נבדקים במכון התקנים הישראלי לפי תקן ת"י 562 "בטיחות צעצועים".

אין לקנות סביבון שאינו מסומן בעברית- הסימון מעיד על כך שהסביבון נבדק ואושר לשימוש. על הסימון יופיעו שם היצרן/ יבואן, ארץ היבוא, הוראות שימוש והגבלות מיוחדות. יש להקפיד על ההוראות וההגבלות.

סביבונים נמכרים לעיתים בתפזורת כך שלא כל סביבון מסומן. לכן, יש לבקש מהמוכר את הקופסא המקורית של הסביבונים שעליה אמור להופיע הסימון, הכולל את ההוראות וההגבלות.

יש לשים לב בסימון הסביבון להגבלת הגיל. אם נכתב שהסביבון מיועד לגיל 6 ומעלה אזי שהוא אינו מיועד ואינו נבדק עבור גילאים קטנים יותר.

סביבונים עשויים מעופרת עלולים להיות רעילים מאוד. יש להקפיד ולקרוא את הסימון לגבי הרעילות והגבלת גיל המשתמש.

סביבונים עשויים מעץ עם הדפס בצבע עלולים להיות רעילים. יש לשים לב להגבלת הגיל הרשומה על הסימון. סביבונים אלו בדרך כלל הם אינם מיועדים לילדים מתחת לגיל שלוש. ללא קשר לגיל, אין להכניס את הסביבון לפה מאחר והצבע עלול להיות רעיל.

בסביבונים המופעלים על ידי סוללות יש להיזהר כי הילד לא יכניס את הסוללות לפה. יש לסלק מיידית סביבון סדוק או שבור. אורך חייו של הסביבון מלכתחילה אינו ארוך לכן, יש לבחון את הסביבון מדי פעם ולוודא שלא נוצרו בו סדקים או פינות חדות היכולות לפצוע את המשתמשים.

ערכות יצירה לחנוכה:

כמו בסביבונים גם בערכות יצירה לחג החנוכה יש לקרוא היטב את הסימון, לוודא כי הערכה מתאימה לגיל הילד ולהקפיד על הוראות היצרן. כשערכה מתאימה לגיל מסוים יש להקפיד שילדים קטנים יותר לא יעשו בה שימוש.

בערכות קישוטים לחנוכה, בעיקר אם הערכות המכילות צבעים למיניהם, יש להקפיד על הוראות היצרן ולהשתמש במוצר בצורה נכונה. לדוגמה: אם כתוב על האריזה שהשימוש בה מותר לילדים מעל גיל שמונה אזי יש להקפיד שילדים מתחת לגיל זה לא יעשו שימוש בערכה בעיקר בשל רעילותם של הצבעים (רעילות צבעים נמדדת ביחס למשקל גופו של הילד כך שאם היצרן מגביל את הגיל חייבים להישמע להוראות מאחר ויכול להיווצר מצב בו הערכה מתאימה לתקן אך השימוש בה אינו נכון)

ערכות המכילות חוטים אינן מיועדות לילדים מתחת לגיל שלוש בשל אורך החוט.

בערכות לעבודה בחרס יש לשים לב שתהיה השגחה של אדם מבוגר, כאשר שמים אותן בתנור.

בערכות המכילות פימו יש לשים לב להוראות היצרן ולשטוף את הידיים היטב לאחר השימוש כדי שרעילות הצבעים לא תישאר בידיים. ערכות אלו בדרך כלל מוגבלות לשימוש מעל גיל שמונה. בערכות המכילות בסיס וכנים יש לשים לב שאחרי ההרכבה החלקים אינם מתפרקים, בעיקר חלקים קטנים שיש סכנה שילדים קטנים יבלעו.

נרות: אין להניח נרות דולקים, ללא השגחה, ליד ילדים או חומרים דליקים.

שמנים: יש לשים לב כי שמן זית המיועד למאור אינו ראוי למאכל אדם, בשל הרכבו החומצי.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS