כלים

עיריית ירושלים צפויה לאשר בשבוע הבא על חוק שיחייב עסקים, מסעדות ומוסדות תרבות לקבל רשות ממועצת העיר להפעילם בלילה. הסוחרים חוששים לפגיעה בעסקים. הרב רגב: "הצעת החוק תעניק לקואליציה חרדית עתידית את האפשרות לחסל את חיי הלילה של ירושלים"

בלחץ הסיעות החרדיות צפויה עיריית ירושלים לאשר בשבוע הבא חוק המעניק למועצת העיר את הסמכות לסגור עסקים בלילה. המועצה תוכל לקבוע אזורים שבהם מותרת או אסורה פעילות לילית. כל חריגה מאזורים אלה תחייב קבל היתר מיוחד בכך יאפשר החוק בעתיד למועצה בעלת רוב חרדי לסגור כליל את אזורי הבידור והבילוי באזורים החילוניים ולפגוע בחיי הלילה בעיר. תרחיש זה אינו דמיוני, שכן במועצת העירייה בתקופת ראש העיר אורי לופוליאנסקי כבר היו לסיעות החרדיות 14 מתוך 31 חברי מועצה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר כי "מדובר בהצעת חוק עזר מיותרת ומסוכנת שמוטב היה שלא נולדה משנולדה. הצעת החוק תעניק לקואליציה חרדית עתידית את האפשרות לחסל את חיי הלילה של ירושלים, וכבר עתה היא פוגעת בסוחרים ובצעירים החרדים. לא ברור למה ניר ברקת יוזם הצעה כזו, ויש לקוות שיחזור בו ולא ייכנע שלא לצורך ללחציהם של עסקנים חרדים. לא טלאי תיקונים בחוק דרושים אלא ביטולו" אמר רגב. לדברי רגב, "שוב ושוב אנחנו נתקלים במהלכים של העירייה שמעלים את התחושה ש"ניר ברקת שכח שהציבור הלא חרדי הוא שניצח".

על פי הצעת החוק, שיזמה יהדות התורה, עסקים לא יפעלו אחרי השעה 23:00 ובתי אוכל ומתחמי תרבות לא יפעלו אחרי חצות. זאת, להוציא מתחמים מיוחדים שבהם תותר פעילות בכל הלילה או בחלקו. בכל האזורים החרדיים תיאסר פעילות לאחר חצות. ביהדות התורה מסבירים את הצעת החוק בכך שהעסקים גורמים מטרד לשכנים. אבל כרזות שפורסמו בשכונות החרדיות מלמדות שמשמרות הצניעות תומכות בהצעה. זאת, במטרה לסגור מוקדי מפגש של נערים חרדיים בעיקר ברחובות בר אילן ומלכי ישראל.

במכתב לבעלי העסקים ולתושבים בעיר, הביע ועד סוחרים חרדים דאגה מהחוק שעשוי לפגוע קשות בפרנסתם. במכתב קוראים הסוחרים, ביניהם רבים חרדים, לציבור בעיר "להקים קול זעקה מפני החוק שפוגע בסיכויַים האחרון לפעול בעיר".

מפת האזורים שצפויה מועצת העירייה לאשר מאפשרת את המשך הפעילות הלילית ברוב אזורי העיר. עם זאת, היא תקשה על התפתחות ושינוי של חיי הלילה. בעתיד היא עלולה להקנות לרוב חרדי שליטה מוחלטת בחיי הלילה בירושלים.