ממש לפני יציאתה לפגרה, אישרה מליאת הכנסת ברוב גדול את חוק הדיור המוגן בקריאה ראשונה. לראשונה, יקנה החוק למדינה אפשרות לפקח על הדיור המוגן לקשישים, ולפקח על היחסים הכספיים בין הקשישים למנהלי בתי האבות של הדיור המוגן

כלים

הצעת החוק שואפת לעגן סטנדרטים מינימאליים לתפעול דיור מוגן ואפשרות לפיקוח רשמי על המוסדות. חוק זה יעזור ליצור סביבה נעימה ובטוחה לאזרח הקשיש הן מבחינה נפשית ובריאותית והן מבחינה כלכלית, כולל אבטחת כספי הפיקדון.

הרקע לחוק הוא מערכת היחסים המיוחדת, לרוב ארוכת טווח, שנרקמת בין הדייר הזקן למפעיל הדיור המוגן, מנהל הבית והצוות המשתייך אליו. הדיירים במסגרת זו מממנים את שהייתם מכל חסכונות חייהם ולרוב מכירת בית מגוריהם. כספים אלו מופקדים בידי מפעילי ומנהלי הבתים, האמונים מאותו רגע ואילך על מתן הדיור המוגן לדייר המזדקן עד לאחרית ימיו, וזאת ללא כל פיקוח ע"י המדינה. למעשה, הדיירים בדיור מוגן נתונים לחסדיהם של בעלי המקום.

להצעת החוק הממשלתית שהגיש שר הרווחה והשירותים החברתיים יצחק (בוז'י) הרצוג, צורפו גם שתי הצעות חוק פרטיות באותו הנושא. כולן יחד יידונו בועדת העבודה ורווחה לקראת הכנתן לקריאה שנייה ושלישית. את הצעות החוק הפרטיות, שהיוו את הזרז להצעת החוק הממשלתית, הגישו חברי הכנסת אורי אריאל (האיחוד הלאומי), חיים אורון (מרצ), איתן כבל (העבודה), גדעון עזרא (קדימה) וח"כים נוספים.

"אני שמח על כך ששר הרווחה, והכנסת, הבינו כי יש כאן בעיה שחייבים לטפל בה ואישרו את החוק.", ציין ח"כ אריאל. " עלינו כמחוקקים, וכאנשים שגדלו על אמרת חז"ל 'והדרת פני זקן', מוטלת החובה לוודא שבשום מצב לא ייפגעו זכויותיהם של הקשישים בחברה. אני מודה לעמותת דיירי הדיור המוגן שלא התייאשו במשך כל השנים, כשניסו לדחוף את החוק. אני מקווה שהחוק יקודם במהירות ויושלם כבר במהלך מושב החורף הקרוב.".

ההצעה תעגן בחוק את התנאים לקבלת רישיון להפעלת דיור מוגן כמו כשירות בטיחותית, משפטית, תברואתית וסביבתית. פקחים מטעם משרד הרווחה יוסמכו לבדוק את המבנים בצורה תקופתית כדי לוודא שהתנאים נשמרים. בנוסף, הסכם ההתקשרות בין הצדדים חייב לכלול התייחסות לכלל השירותים המוצעים ע"י הבעלים והעברת הזכויות בבית הדיור המוגן תהיה בכפוף לשמירה על זכויות הדיירים ובהסכמתם.

קשישים המבקשים לגור בקהילה של בני גילם, אך מצד שני לא זקוקים לטיפול סיעודי, מגיעים לרוב למסגרת הדיור המוגן. במסגרת זו מסופקות דירות ליחיד או לזוג וניתנים שירותים ציבוריים לכלל הדיירים. רמת ומגוון השירותים משתנים מדיור מוגן אחד למשנהו, אך בדרך כלל הם כוללים חדר אוכל, אולמות הרצאות, חדרים לטיפול רפואי ומגוון פעילויות תרבות, העשרה ופנאי.

דיור מוגן אינו מהווה בית הבראה, אם כי לרוב יש בו אגף לטיפול סיעודי. מגוון השירותים המוצעים בדיור מוגן ניתנים גם במסגרות אחרות, כמו כפרים קהילתיים לגמלאים, בהם יחידות הדיור הן יחידות אוטונומיות ונפרדות מיתר המתקנים והדירות במקום.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

אוג 21, 2019

איך להיות כוכבת ברשת? המדריך המלא

מאמרים - חברתי
יול 21, 2019

פעילותו החברתית של מתן דהן

מתגייסים למען הקהילה
יול 16, 2019

להיות מוכנים מראש - צוואות וירושות

מאמרים - חברתי
יול 15, 2019

דרכו של ברוך עטאלי

זכויות האדם