חבר הכנסת נפאע השתתף בכנס תמיכה בבשאר אסד הרוצח אזרחים - ועדת האתיקה בכנסת לא מצאה בכך פסול

ח"כ סעיד נפאע השתתף בעצרת תמיכה ברודן הסורי שארעה ב- 25/2/12, בתיאטרון "אל-מידאן" בחיפה, להזדהות עם נשיא סוריה, בשאר אסד, ועם משטרו. בכנס הונפו דגלי סוריה ותמונות ענק של אסד. בתגובה, עו"ד הילה כהן מהפורום המשפטי למען ארץ ישראל הגישה תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת וטענה כי ח"כ נפאע עבר בהשתתפותו על כללי האתיקה של חברי הכנסת.

כהן כתבה כי "השתתפות בכנס שכל עניינו תמיכה בשליט דיקטטור החשוד בפשעים חמורים כנגד האנושות ובביצוע יומיומי של טבח המוני בחפים מפשע, על-מנת לבסס את משטרו, איננה מבטאת נאמנות למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, והיא סותרת את חובת השמירה על כבודה של הכנסת ואת ההתנהגות ההולמת הנדרשת מתוך כך. כהן הוסיפה כי עצם קיומה של העצרת מהווה עבירה לפי סעיף 4 לפקודת מניעת טרור. לכן, היא גם איננה כזו המוגנת כחלק מחופש הפעולה של חברי הכנסת וחופש הביטוי איננו יכול לשמש לה מחסה. "

אבל ועדת האתיקה חשבה אחרת. יו"ר הועדה ח"כ יצחק וקנין כתב בהחלטה כי : "הועדה סברה כי השתתפות בכנס פוליטי גם אם מסריו אינם ערבים לאוזן בלשון המעטה , חוסה תחת חופש הפעולה והביטוי הפוליטיים שיש לחברי הכנסת ולפיכך החליטה לדחות את הקובלנה."

עו"ד כהן אומרת מדובר בהחלטה שאינה מתקבלת על הדעת. "חבר כנסת התומך פומבית ברודן טרוריסט אינו יכול להתמם ולהאחז בחופש הביטוי, יש גבול גם לציניות ולמתיחתו של חופש הביטוי סביב תמיכה באלימות וטרור"