כלים

שי אברמוביץ', סופר סת"ם מנהריה, החל לפני שנה בדיוק במבצע ראשון מסוגו: אברמוביץ' שהה מידי יום בשנה האחרונה מאחורי מחיצת זכוכית בבית הכנסת העתיק שעל בימת ההר בגן לאומי מצדה, ושם כתב ספר תורה מיוחד, אותו ביקש לתרום לבית הכנסת העתיק במצדה.

mezadatoraהמבצע הייחודי הזה נעשה בשיתוף רשות הטבע והגנים ובית חב"ד ים המלח, ומומן ע"י תורם אמריקאי. הספר נכתב כולו בעזרת נוצה, כמיטב המסורת, ובכתיבתו השתתפו המוני המטיילים שביקרו בבימת ההר במהלך השנה החולפת.

ביום רביעי, נר שמיני של חנוכה, נערך בבית הכנסת העתיק במצדה טקס הכנסת ספר התורה, לצד הדלקת נר שמיני של חנוכה. בחגיגה השתתפו מנכ"ל רשות הטבע והגנים אלי אמיתי, ראש המועצה המקומית תמר דב ליטבינוף, הרב הראשי של ערד יוסף אלבז והזמר דיויד ברוזה. בנוסף לספר התורה זכה הגן הלאומי מצדה לתוספת נוספת: הזמר דיויד ברוזה העניק למנהל הגן הלאומי מצדה איתן קמפבל את הגיטרה הראשונה מהמותג החדש "מצדה", שייצא בקרוב לשוק.

איתן קמפבל, מנהל גן לאומי מצדה: "סיפורה של מצדה גורמת לאנשים רגשות חזקים ורבים המקרים שבהם מבקשים אלו להביע את רגשותיהם לסיפור ההיסטורי של מצדה, אך אין ספק שעבורנו היה זה ניסיון מיוחד במינו. בית הכנסת במצדה שימש את המורדים היהודים בטרם נפלה מצדה לידי הרומאים, וגם בימינו אנו אנשים רבים מגיעים למקום על מנת לציין בו אירועים יהודיים, כגון בר מצווה ואף טקסי חופה על בימת ההר.

פעילות שכזו מחייה את האתר הארכיאולוגי ואת ההיסטוריה של העם היהודי בארץ ישראל, ומקרבת את הציבור לסיפור החשוב של מצדה. הסופר ישב במהלך כל הזמן מאחורי מחיצת הזכוכית בבית הכנסת והמבקרים יכלו לראות את עבודת כתיבת הספר מקרוב ולהתרגש, וכך היה גם בטקס הכנסת הספר לבית הכנסת. בנוסף לכך כיבד אותנו בנוכחותו דיויד ברוזה, אשר לו ולאתר יש היסטוריה ארוכה בפני עצמה. העובדה שהגיטרה הראשונה שיוצרה בחתימתו נושאת את השם "מצדה" ריגשה אותנו מאוד. זו עוד הוכחה לקשר הרגשי שיש לאנשים מכל הסוגים עם מצדה".