יש הסבורים כי השילוב שבין דת לפוליטיקה הולך ופוחת, אך מחקרים אקדמיים מראים כי במקומות שונים על פני הגלובוס, מערכת היחסים שבין הדת לפוליטיקה מורכבת: ישנם כוחות המחזקים את הקשר שבין הפוליטיקה המקומית לדת, ובאחרים – כוחות המחלישים את הקשר. כנס בנושא: "המשכיות ושינוי: דת ופוליטיקה במרחב העולמי" יתקיים במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, וינסה לבדוק: האם הקשר בין דת לפוליטיקה מתחזק או נחלש?

כלים

להלן תוכנית הכנס:

מושב ראשון: התחזקות הדת בעולם – אשליה או מציאות? "אירופה: המעוז האחרון של החילוניות", על ידי פרופ' יונתן פאקס, אוניברסיטת בר-אילן; "דתיות וחילוניות והשלכותיהן הפוליטיות בבחירות לנשיאות ארה"ב", ד"ר איטה ביק, מן המחלקה ללימודי ישראל במזרח התיכון במרכז האוניברסיטאי אריאל, ו"שיבת האסלאם או שיבת המוסלמים לאסלאם: היבטים אזוריים ומשמעויות גלובאליות", ד"ר דוד בוקעי, אוניברסיטת חיפה.

מושב שני: בין מתינות לרדיקליזם – תהליכים של שינוי במדינות האסלאם "תורכיה והזהות הדתית בקו התפר בין אסלאם ומערב", ד"ר אפרת א. אביב מאוניברסיטת בר אילן; "המאבק בין רפורמיסטים לשמרנים באיראן – המאבק על עיצוב תכניה של המהפכה האסלאמית", ד"ר רונן א. כהן מן המרכז האוניברסיטאי אריאל, "האחים המוסלמים במצרים ושלטונו של מבארכ – מאבק בלתי מתפשר על זהותה של המדינה?", ד"ר בשמת יפת-אבשלום מן המרכז האוניברסיטאי אריאל; "האם תנועת החמא"ס היא תנועה דתית-לאומית?", ד"ר אפרים ברק מאוניברסיטת בר אילן.

מושב שלישי: הדתיים במדינת ישראל – בין השתלבות להסתגרות "התבדלות - הקצנה - ומודרניזציה בחברה החרדית", פרופ' מנחם פרידמן מאוניברסיטת בר-אילן; "'שני תאומים בבטנך' – המתח בין הקוטב החרד"לי והקוטב הליברלי בציונות הדתית", יאיר שלג, המכון הישראלי לדמוקרטיה; "התנועה האסלאמית בישראל: בין מציאות לדמיון", ד"ר דוד קורן, אוניברסיטת בר-אילן, המטה לביטחון לאומי (מל"ל) - משרד ראש הממשלה.

הכנס יתקיים במרכז האוניברסיטאי אריאל שבשומרון, ביום שני 15 למרץ 2010, ביוזמת המחלקה ללימודי ישראל במזרח התיכון.