בשבועות האחרונים מתחוללת באוניברסיטת בר-אילן ומחוצה לה מהומה רבתי סביב כוונת מרכז רקמן לקידום מעמד האישה לקיים מה שמכנים המתנגדים, ארגוני האבות הגרושים, "אירוע חינוך מחדש לפקידות סעד". במוקד האירוע: טענות לפיהן אחריות הורית משותפת אינה עולה בקנה אחד עם טובת הילד, וכי הגברים סובלים מפגם פיזיולוגי במוחם המונע מהם להיות הורים

כלים

פרופ' רות הלפרין קדרי, העומדת בראש המרכז, טוענת כי מדובר באירוע אקדמי רגיל ושגרתי, שמטרתו המוצהרת היא להציג את "חידושי המחקר" האחרונים בפני פקידות סעד, ותו לא. פרופ' הלפרין קדרי נמנעה מלתת הסברים מדוע האירוע האקדמי, הרגיל כביכול, סגור לקהל הרחב ומיועד לפקידות סעד בלבד.

ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ' הצביעה לעומת זאת בפנייתה לאוניברסיטה על הכשלים האקדמיים הרבים בארגון הכינוס, ועל כך שמכולם יחדיו עולה חשש כבד שמטרתו של הכינוס רחוקה מלהיות כשרה.

בפרט, מוסבר במכתבה של חברת הכנסת לנשיא האוניברסיטה כי הדוברת הראשית באירוע, ג'ניפר מקינטוש מאוסטרליה, מתכוונת לדווח בכינוס על "מחקרים" שביצעה ולטעון שאלו מובילים למסקנה שאחריות הורית משותפת אינה עולה בקנה אחד עם טובת הילד, וכי הגברים סובלים מפגם פיזיולוגי במוחם המונע מהם להיות הורים. עוד נטען במכתב כי "מחקרים" אלו זוכים לביקורת עזה בקרב המדענים הבכירים בעולם.

הקואליציה הפועלת נגד האירוע המאגדת ארגוני אבות, ארגוני משפחה, ופעילות ופעילי שיוויון, מוטרדת במיוחד מהצגת מחקרים אלו בפני פקידות סעד. "פקידות סעד נותנות לבית המשפט המלצות בדבר חלוקת האחריות ההורית במקרי גירושין. לא סביר להחדיר למוחן במסווה של "השכלה אקדמית", דעות קיצוניות, שנויות במחלוקת אקדמית, אשר מבוססות על שיטות מחקר ודגימה שלא זכו לאישור מדעי הולם." נטען שם. הקואליציה טוענת שהיות הכנס סגור היא חשודה במיוחד.

העימותים בין הקואליציה ובין האוניברסיטה עלו השבוע מדרגה כאשר הקואליציה פנתה לתורמים לאוניברסיטה ובקשה מהם לשקול מחדש את התרומות, ואף הגישה תביעות משפטיות בחו"ל נגד מקצתם. מנגד, ראשי הקואליציה מספרים כי הם נתקלים בניסיונות לאסוף מידע אישי עליהם, מתוך מטרה להציגם כאלימים, ומציגים תכתובת מהאוניברסיטה הטוענת כי הם מיליטנטיים, ומספרים כי באוניברסיטה מתארים את פעולתם כ"שטנית".

"פעילים רבים פנו אלינו וביקשו לארגן הפגנות ולנסות להכנס לכנס האינדוקטרינציה למרות האיסור על כך" אומר אחד מראשי הקואליציה ומוסיף "אבל לאחר שיקול מעמיק, החלטנו להמנע מכך, ולקרוא בכל דרך אפשרית למניעת צעדים אלו".

דובר הקואליציה אלי דניאל מסביר שכל הסימנים מעידים על כך שבר אילן מתכננת פרובוקציה ועימות אלים עם המפגינים. "כשאנו מגלים בתקשורת האלקטרונית והכתובה, שאריה רייך, בחסותו מתקיים הכינוס הועלה פתאום בדרגה להיות רקטור האוניברסיטה, וכי הוא מתייחס למכתבים של חברי כנסת כאילו הם עבודות של תלמיד כיתה א',אנו מבינים שיש מישהו באוניברסיטה שהחליט להסיר את הכפפות. "

אלי דניאל מוסיף: "אין פלא שהפניה שלנו לתורמים גרמה לאוניברסיטה לאבד את העשתונות. הם רוצים את ההפגנות הללו, כדי שיוכלו להעליל עלינו עלילות של אלימות בפני התורמים, ואנו בשום אופן לא נשחק לידם".

אלי דניאל מסיים את דבריו בפניה אישית לכל נפגעי מכון רקמן ופקידות הסעד: "מזה זמן רב אנו חושדים כי מכון רקמן מנהל "קליניקות" לרקיחת תלונות שווא של אלימות כנגד אבות. יכול להיות שיש מי שחושב שאם השיטה עובדת כנגד יחידים, אולי אפשר גם לבשל תלונת שווא של אלימות נגד ארגונים. אין לנו שום כוונה לשתף עם כך פעולה. אני מבקש מכל מי שמתכוון להגיע לאולם מינץ בו יתקיים הכינוס, ליצור עמי קשר אישי עוד היום ולתת לי או לאחד מנציגי הקואליציה הזדמנות לשכנע אותו להמנע מלעשות זאת, ולשקול להשתתף בפעולות (כגון פניה לתורמים) אותן אפילו העיוות האקדמי השיטתי של הלפרין קדרי לא יצליח להציג כאלימות."