יוחאי עופר, הכתב הצבאי של העיתון 'מקור ראשון' דיווח הבוקר בעיתון על תופעה חדשה של עישון סיגריה אלקטרונית בבסיסי צה"ל. לוחם בגולני: "בחדר האוכל, בדיונים ובתדריכים, גם מפקדים וגם חיילים מעשנים חופשי את הסיגריה הזו"

אם חשבתם שכבר לא נראה ענני עשן בתדריכים צבאיים, תחשבו שוב. כתוצאה מההגבלות הרבות על העישון בישראל, הסיגריה האלקטרונית שמהווה תחליף לסיגריה רגילה, מצאה לאחרונה את הדרך לבסיסי צה"ל. כעת, המפקדים שמנהלים מלחמה עיקשת בעישון ועורכים סדנאות כדי לסייע לחיילים להיגמל מהסיגריה, מתרגלים ל"עשן האלקטרוני" בכל מקום.

הסיגריה, אלקטרונית לחלוטין ונטענת בעזרת חשמל, ובעיקר מזכירה מאוד את המקור. כל מי שבוחר לעשן אותה, זוכה לחוויה זהה, כמעט לחלוטין. הסיגריה שמספקת חווית עישון בטעמים לבחירה, אפילו פולטת עשן, אך לצערם של המעשנים הוא נטול ריח.

התופעה שהתפשטה ברחובות ישראל, החלה לאחרונה להגיע גם לשערי בסיסי צה"ל, שם מבקשים חיילים, קצינים ונגדים לעשות שימוש בסיגריה האלקטרונית. "בחדר האוכל, בדיונים ובתדריכים, מפקדים וחיילים עושים שימוש בסיגריה הזו", מספר לוחם בחטיבת גולני.

קצין בפיקוד דרום מספר כי נחשף גם כן לסיגריות האלקטרוניות בקרב קצינים ונגדים שעושים בהם שימוש בכל הזדמנות, "למען האמת זה נראה מגוחך". קצין בפיקוד הצפון תיאר גם כן מציאות דומה בקרב האנשים אשר משרתים איתו, "זה נהיה משהו נוח. אפשר להשתמש בסיגריה הזו בכל מקום כי היא לא מפריעה או מזיקה. בינתיים השימוש בה חופשי ואין הערות מרס"רים וממפקדים".

בשירות המכירות של "בום פרייס" מספרים כי חיילים לא מעטים רוכשים את הסיגריה האלקטרונית, בטענה כי מצד אחד הסיגריה מפיגה את השעמום בקלות ובלי לפגוע בבריאות, ומצד שני הם מבזבזים פחות כסף בהוצאות שוטפות על סיגריות.

"החיילים מספרים שעדיף להם לשלם על הסיגריה הזו כדי להימנע מהוצאות מיותרות, ואומרים שאת הסיגריה הזו ניתן לעשן בכל מקום גם במשרדים ובמקומות סגורים. חייל בתפקיד נהג שקנה את הסיגריה סיפר שככה הוא יכול לעשן בלי לעבור על הפקודות", אומרים משווקי הסיגריה.