"לא מדובר במשט הומניטרי, אלא בפרובוקציה אלימה שכוונה נגדנו. תקפו אותנו באלות, בסכינים ארוכות", האשים דובר צה"ל, תת אלוף אבי בניהו, בתום שעות ארוכות של שתיקה מישראל הרשמית לאחר שהמשט לעזה הסתיים בקרב, בו נהרגו, ככל הידוע כרגע, 15 מהמשתתפים במשט

ההשתלטות על המשט לעזה הסתיימה בשפיכות דמים, שעלולה לגרור את ישראל למערבולת של אלימות. לוחמי חיל הים השתלטו הבוקר על ספינות המשט, המלוות כרגע על ידי כוחות חיל הים לנמל אשדוד. ישראל נמצאת במבוכה לאור הקרב שהתחולל על סיפון הספינות, שהסתיים, ככל הידוע כרגע, ב- 15 הרוגים מקרב משתתפי המשט, וכ- 60 פצועים, מהם 6 חיילי צה"ל. בין הפצועים בולט השייח' ראאד סלאח, מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, שהובהל אל חדר הניתוח.

בסריקות שנערכו על סיפון האוניות נמצאו על הגופות שני אקדחים ומחסניות מרוקנות, שנלקחו מהחיילים, טענו היום בדובר צה"ל. בתוך מערבולת המידע החסר מהטרגדיה שהתחוללה בלב ים, דבר אחד ברור - מעמדה של ישראל בעולם נפגע קשות. אבו מאזן הכריז על 3 ימי אבל, ובחמאס, שמכנס "ישיבת חירום", טוענים כי מדובר בטבח. פציעתו של השייח' סלאח, המוגדר כפצוע קשה, צפויה לחולל תבערה בקרב ערביי ישראל, ובמשטרת ישראל העלו את מצב הכוננות וביטלו חופשות.

חבר הכנסת עתניאל שנלר (קדימה) , חבר ועדת חו"ב , אחד מחברי הכנסת הבודדים שהגיבו לתקרית, גיבה הבוקר את פעולת צה"ל למול המשט : "שוב הוכח שישראל פועלת באיפוק וע"פ המוסר והחוק הבין לאומי , מצער אך לא מפתיע , כי בעוד ישראל התחייבה להעביר את כל הציוד ההומניטארי לעזה ולהימנע מכל עימות אלים , ניתנה העדפה של תומכי הטרור לחטיפת נשק וירי על חיילי צה"ל בכוונה להקריב את דמם של אזרחים לשם יחסי הציבור של הטרור הבין לאומי".

עוד אמר "זו היא שעת מבחן למנהיגי הציבור הערבי בישראל , עליהם לבחור בין תמיכה ועמידה לצד ארגוני הטרור , לבין עמידה לצד מדינתם הנלחמת בטרור".

סיעת מרצ הביעה צער כבד על התקרית הקשה הבוקר. "דרך ההתמודדות של ממשלת ישראל עם המשט הביאה לתוצאה טראגית וברוטאלית שאין לקבלה. יש לבדוק את דרך קבלת ההחלטות באירוע קשה זה ולפרסמם בהקדם. גם אם יש לישראל זכות ריבונית לעצור את המשט אסור היה בשום אופן לפעול בדרך שהביאה לנפגעים רבים כל-כך." אמרו בסיעת מרצ.

תנועות השלום והשמאל קראו למשמרת מחאה הערב בשעה 19:00 בערב מול משרד הביטחון בתל אביב, במחאה על "ההידרדרות המסוכנת ואסון ההשתלטות על ספינות המשט לעזה." ביוזמה שותפות תנועות שלום ומחאה שונות. בהודעה שפרסמו יוזמי האירוע נאמר: " כשאין הידברות – יש הסלמה. כשיש הסלמה – יש מצור. כשיש מצור – יש מחאה. כשיש מחאה – יש דיכוי. כשיש דיכוי – יש אסון! ממשלת פירומנים מציתה את האזור"

בנוסף - הפגנת שלום המונית שתתקיים בתל אביב במוצאי שבת תחת הסיסמאות "לא למלחמה הבאה! שתי ירושלים – שלום אחד", תהפוך לאירוע מחאה המוני על ההידרדרות המסוכנת החדשה. תנועת חד"ש קראה היום לתומכיה להצטרף למשמרת המחאה הערב. ח"כ דב חנין (חד"ש) וח"כ לשעבר מוסי רז (מרצ), יושב ראש הנהלת מרצ פרסמו הודעה משותפת הקוראת לפעילי השלום להתגייס למשמרת הערב.

ח"כ חנין אמר "ההשתלטות האלימה על המשט מבטאת אובדן דרך מוחלט של ממשלת נתניהו ברק. המדיניות הימנית וההרפתקנות של הממשלה עלולה להצית תבערה באזור כולו".

ח"כ לשעבר ויושב ראש הנהלת מרצ, מוסי רז אמר "שר ביטחון וראש הממשלה פגעו קשה במדינת ישראל כשהורו על הפעולה. אסור היה לשלוח את חיילי צה"ל לפגוע ולהיפגע. המשך מצור על עזה מחזק רק את החמאס ויש להסירו לאלתר."