המפכ"ל בוועדת הפנים: כל שינוי במקום יגרור מחאה מוסלמית. יו"ר ועדת הפנים מירי רגב: נפנה לממשלה. מדובר בפיגומים ישנים בני 40 שנה, שאחד מהם כבר ממילא הוסר

וועדת הפנים של הכנסת דנה היום (שני), במצב התחזוקה של הכותל הקטן. יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו) מחתה על סירוב המשטרה לפנות מהאתר פיגומים שהוצבו במקום בשנת 72'. היא הדגישה כי מלשכת ראש הממשלה הבהירו כי ההתייחסות למקום היא כאל חלק מהכותל המערבי. "יש לנקות את המקום ולאפשר גישה אליו באופן חופשי. למרות דברי המפכ"ל שהורדת הפיגומים נאסרה מ"שיקולים מדיניים", הבהיר לי מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט כי אין שום החלטה ממשלתית  כזו", אמרה. לדבריה, ראש העיר ניר ברקת הבהיר כי מוכן מיד להסיר את הפיגומים, אך המשטרה היא זו שמונעת ממנו, למרות שבדיון קודם של הועדה בנושא הודה נציג המשטרה שאין לה שום בעיה בהסרת הפיגומים. רגב ביקשה שהמשטרה תצלם את פסולת הבניין הצמודה לפיגומים ולכותל, ובעקבותיה תבקש הועדה החלטת ממשלה להסרת הפסולת.

מתי דן, מעמותת "עטרת כהנים" הבהיר כי הפיגומים הוצבו במקום ע"י עיריית ירושלים בשנת 72' כדי למנוע קריסתו של בית סמוך, אך כיום אין כבר סכנה בקריסתו – ופיגום אחד כבר הוסר. לדבריו, "המשטרה היא שהפרה את הסטטוס-קוו בכך שהציבה שם פח-אשפה בדמות פח-גלי המכסה על הפיגומים, ומאחוריו, פסולת בנין רבה, שהמשטרה מונעת את פינויה".

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו השיב לדברים ואמר כי "בגלל שהפיגומים שם זמן כה-רב, הסרתם תתפרש כצעד תודעתי של שינוי. הממשלה היא היחידה שתורה לי להוריד את הפיגומים כי ע"פ הערכתנו כל שינוי במצב - יכולה להביא להתפרעויות". השר לביטחון-פנים יצחק אהרונוביץ' הצטרף לדברי דנינו, ואמר כי הפח המוצב במקום איננו מפריע להתפלל, והוא סומך על הערכת-המצב של המפכ"ל שלא לעשות שום שינוי.

רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ' ציין כי "הכותל הקטן הוא חלק מהכותל המערבי, אך הקרן למורשת הכותל אחראית למקום ובשיתוף המשטרה התחלנו בשיפוץ המקום – עד שהעירייה ביקשה שנפסיק והחליטה כי היא תישא באחריות. מאז לא התקדם דבר". דוד קורן, יועץ ראש העיר לענייני מזרח העיר הוסיף כי העיריה מטפלת בתחזוקה, הנדסה, תשתיות וניקיון האתר.

לדברי ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) "הוואקף המוסלמי ולירדנים רואים בכל שינוי הפרת ההסכמים עם ירדן. ההסכמים מתייחסים למסגד אל-אקצה ולכל המעטפת שלו. הייתה הבטחה של משה דיין בזמנו, כי לא ישונה כל דבר. לא לחינם לא הוסרו הפיגומים, כי לא רצו להפוך אותו למקום קדוש. כל שינוי הסטטוס-קוו במקום יגרור מחאה גדולה מאד ולכן יש להימנע מכך". הוא האשים את ח"כ רגב כי היא "פירומנית לכל פרובוקציה אפשרית".

דוד גוברין, מנהל מחלקת ירדן במשרד החוץ אמר בישיבה כי הירדנים מנסים כל העת להרחיב את הפרשנות ל"מעמד המיוחד" של ירדן בעיר, שישראל הכירה בו בזמנו. "איננו מקבלים פרשנות מרחיבה זו, ועל כך הם תוקפים אתנו הן בשיחות דו-צדדיות והן בפורומים בינלאומיים", ציין.