בשנת 2010 נרשמו במערכת הבריאות הישראלית 2,528 אירועי אלימות כלפי עובדי מערכת הבריאות – ירידה של 31% לעומת 4,000 אירועי האלימות שדווחו בשנת 2008. נתונים אלו הוצגו בכנס של הוועדה למניעת אלימות שהתכנסה היום (ראשון) במרכז הרפואי רמב"ם. בכנס השתתפו סנ"צ אתי מאירסון וסנ"צ רותי שטרית ממרחב חוף של המשטרה, עוה"ד עמית איסמן ואיתן לדרר מפרקליטות מחוז חיפה, נציגי משרד הבריאות ונציגי הנהלת רמב"ם

את הנתונים הכלל ארציים הציג ראובן קרן, מנהל אגף בטחון במשרד הבריאות. קרן אמר שבישראל מתבצעים בכל שנה כ-30 מליון "מגעים" בין מטפל למטופל בכל מוסדות הבריאות – בתי חולים מכל הסוגים, קופות חולים, טיפות חלב, מרפאות ועוד.

רוב האירועים האלימים הם בבתי החולים (66% שהם 1,666 מקרים) לעומת מוסדות רפואיים של הקהילה (34% שהם 862 מקרים). כאשר מנתחים מי הוא התוקף, יש חלוקה שוויונית כמעט בין חולים / מאושפזים שמהווים 51% מתוקפי הצוות הרפואי, והמבקרים / מלווים שמהווים 49% מהמקרים.

כאשר מנתחים מי הם בעלי התפקיד המותקפים, עולה כי לרופאים יש אמנם לובי חזק, אך הם מותקפים פחות מאחיות. בשנת 2010 - 23.1% מהתקיפות כוונו כלפי אחיות, 13.4% כוונו כלפי רופאים, 55.8% מהתקיפות כוונו כלפי מאבטחי בתי החולים, 1.9% מהתקיפות כוונו כלפי עובדי מינהל ומשק, ו- 5.8%  מהמותקפים שייכים למגזרים אחרים. האתר בו מתבצעות רוב התקיפות של אנשי סגל רפואי הם חדרי המיון בישראל: 27.5% מהתקיפות מתבצעות במיון, 16.1% מהתקיפות הן במחלקות פנימיות.

המשתתפים בכנס טענו שהירידה הסטטיסטית בכמות אירועי אלימות מדווחים נובעת בחלקה מהימנעות של עובדי מערכת הבריאות להתלונן. המשתתפים העלו כולם את הצורך לעודד יותר הגשת תלונות למשטרה. סנ"צ שלמה מנחם, קצין החקירות של מרחב חוף, שהגיע לכנס היישר מזירת רצח והתאבדות בקרית אתא אמר שיש להילחם בתופעה של ביטול תלונות – שמאפיינות עובדי מערכת בריאות רבים.

"אם רוצים למגר את תופעת האלימות במערכת הבריאות צריך להבהיר לסגל מערכת הבריאות שמרגע שמתבצעת עבירת אלימות, פיזית או מילולית, והוזעקה משטרה, יש למחוק את המושג "סולחה" מהלקסיקון", אמר סנ"צ מנחם, "רק בשנה האחרונה נתקלתי בששה מקרי תקיפת רופאים, ששלושה מתוכם ביטלו את תלונתם".

המשתתפים בכנס, האמונים על ההליכים המשפטיים בתחום אירועי אלימות במערכת הבריאות הסבירו כי המערכת המשפטית אימצה את הגישה של בתי החולים ושל המשטרה לאפס סובלנות כלפי עבירות אלימות במערכת הבריאות: רף הענישה גבוה יותר, המשטרה מנחה תובעים משטרתיים למצות הליכים נגד תוקפים וכך גם פרקליטים בפרקליטות. כמו כן, יש הנחיה להימנע מלסגור תיקים על אירועי אלימות במערכת הבריאות מחוסר עניין לציבור.

כאשר מנסים לברר על איזה רקע מתרצים התוקפים עובדי מערכת הבריאות את התקיפה, הציגו אנשי רמב"ם את הנתונים הבאים מתוך תחקור המתקיפים: בשנת 2010, 17 מקרים היו על רקע של מחלת נפש, 12 מקרים על רקע פלילי, 20 מקרים על רקע שכרות וסמים, 16 מקרים על רקע של "תגובה רגשית", 4 מקרים עקב כעס על טיב טיפול, 2 מקרים עקב טענה ליחס של הצוות הרפואי, 3 מקרים על רקע של זמן המתנה, ב-38  לא הסבירו התוקפים את מניעיהם.