כלים

פעילי המחאה החברתית יפגינו מול ביתו של סטנלי פישר. אייל עופר מ"ישראל יקרה לנו": מדיניותו הנוכחית של נגיד בנק ישראל מונעת ירידת מחירי הדיור והמזון. פעילי המחאה החברתית: תפקידו של בנק ישראל לייצב את המחירים, לא רק את הבנקים

בעוד ניטש השבוע ויכוח בין שרי הממשלה בנוגע לחוק דיור בר השגה, בנק ישראל הנהיג מגמה הפוכה רק לפני כשבוע, כאשר התכנסה הוועדה המוניטרית של בנק ישראל והציבה יעד אינפלציה הכולל עלייה נוספת של 4% במחירי הדיור בשנת 2012. הצבת יעד זה מצטרפת להורדת הריבית במשק ברבע אחוז, צעד הנובע מחשש לירידה בביקושים.

בתגובה למדיניות זו, יפגינו פעילי המחאה החברתית, ביום ראשון, ה-5.2, מול ביתו של נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, במחאה על מדיניותו המחבלת בירידת המחירים, לדבריהם.

פעילי המחאה החברתית טוענים כי תפקידו של בנק ישראל עפ"י חוק הוא "שמירה על יציבות המחירים" ובכך כשל, כפי שעולה מדו"ח בנק ישראל עצמו, משנת 2010, הקובע חד משמעית כי המדיניות המוניטארית של הבנק אחראית לבועת הנדל"ן ולעליית המחירים הגבוהה בדיור. להיצע מייחס הדו"ח רק 3% מהאחריות לבועה.

לדברי הפעילים, חוק בנק ישראל קובע גם כי תפקידו לייעץ לממשלה בעניינים כלכליים "לרבות צמצום פערים חברתיים וצמצום אי שוויון בחלוקת ההכנסות בחברה" כך לשון החוק. לדבריהם, צעדיו האחרונים של הבנק ויעדיו מנוגדים למטרות אלו ואף מגדילים את הפערים החברתיים.

יוסי שאול, מארגן ההפגנה מציין "מדיניותו הנוכחית של בנק ישראל מתעלמת ממחאת האוהלים, כאילו לא יצאו חצי מיליון איש לרחוב! בנק ישראל איננו ממלא את תפקידו! במקום לאפשר למשק להוריד מחירים ולאזרח מן השורה לנשום לרווחה, הנגיד דואג לבנקים ולקבלנים במקום לאזרחים".

שאול פונה לנגיד בנק ישראל: "האם יעד האינפלציה חשוב יותר מקורת גג? האם אזרחי ישראל צריכים להמשיך ולשלם מכיסם את מחיר החשש ממיתון, המרחף אימה מעלינו כבר 5 שנים, בעוד בעלי ההון עוברים תספורות?!".

אייל עופר, ממובילי מחאת יוקר המחיה: "מדיניות זו אינה עולה בקנה אחד עם המטרות הגלומות בחוק בנק ישראל ומפריעה בהשגתם של פתרונות דיור ברי השגה. לפיכך יש לדרוש שמדיניותו המוניטארית של הבנק המרכזי תפעל לשמירה על יציבות מחירים ולא תסכל את תהליך התיקון הטבעי במחירי הדיור".

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

(מקור : pixabay)
פבר 02, 2020

דיור מוגן

מתגייסים למען הקהילה
פבר 02, 2020

מהו קבלן כח אדם?

זכויות האדם
יורי גיא רון
דצמ 22, 2019

יורי גיא רון

זכויות האדם
נוב 27, 2019

3 דרכים לחסוך כסף על ביטוחים

כלכלה צודקת