שבוע לאחר שמועצת עיריית תל אביב אישרה בהחלטה תקדימית את הפעלתה של תחבורה ציבורית בעיר בשבת, תנועת "ישראל חופשית", ממשיכה את הקמפיין למען תחבורה ציבורית בשבת: מאות פעילים בת"א, חיפה, ירושלים ורעננה יחכו לאוטובוס בשבת וידרשו תחבורה ציבורית בשבת בכל הארץ

מעודדים מההצלחה הראשונה שהושגה השבוע כאשר מועצת העיר תל אביב אישרה את ההצעה המשותפת לחברת המועצה תמר זנדברג ותנועת "ישראל חופשית" להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, פעילי ישראל חופשית ייצאו בשבת לתחנות אוטובוס ברחבי הארץ ויחכו לאוטובוס כשהם אוחזים שלטי מחאה.

המחאה הייחודית היא זו שלמעשה פתחה את המאבק, כאשר לפני שבועיים פתחו פעילי ישראל חופשית את המאבק למען תחבורה ציבורית בשבת במפגן מחאה דומה ( בת"א בלבד) . המהלך שהיכה הדים בפייסבוק וגרר תגובות רבות, כולל של חולדאי עצמו, היווה את יריית הפתיחה למאבק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, ובעקבותיו הוגשה ההצעה לסדר שאושרה במועצת העיר ת"א.

מוקדי הפעילות:

בת"א ייפגשו הפעילים בקינג ג'ורג' פינת בני ציון, בשעה 13:00 ביום שבת, משם ייצאו לתחנות אוטובוס באיזור.

בירושלים ייפגשו הפעילים ביום שבת בשעה 14:00 בכניסה לעין כרם.

ברעננה ייפגשו הפעילים ביום שבת בשעה 10:00 בפארק של רעננה.

בחיפה, בה כבר פועלים אוטובוסים בשבת, ייפגשו הפעילים ביום שבת החל מהשעה 12:00 בכניסה לתחנת הכרמלית - גן האם (מרכז הכרמל).

אמש פנו ראשי "ישראל חופשית" במכתב לראש העיר חיפה יונה יהב, בו ביקשו ממנו ליזום את הפעלת הכרמלית בשישי ושבת. " ההחלטה להרחיב את שעות הפעילות של הכרמלית אל תוך הלילה היא צעד חשוב, אך ברצוננו לברר מדוע החלטה זו מתעלמת לחלוטין דווקא משישי בערב, הערב המרכזי של הבילויים בעיר, וכן מיום שבת עד למוצאי שבת, ומותירה בהם את הכרמלית סגורה.

בזמנים אלו קיים הפוטנציאל הגדול ביותר לשימוש בכרמלית, שכן זהו הזמן הפנוי של רוב התושבים. זאת ועוד, איננו מסוגלים להאמין כי הכרמלית תוכל להוות תחליף כלשהו לרכב פרטי אם בחמישית מהזמן בשבוע היא לא פועלת." כותבים מיקי גיצין, מנכ"ל ישראל חופשית, ורשף אייזנברג, ראש סניף חיפה של התנועה, לראש העיר יהב.

בדומה ל"מתווה תל אביב", גם במאבק על הפעלת הכרמלית בשבת חברה "ישראל חופשית" אל חבר מועצת העיר יוסי שמחון, שיגיש השבוע הצעה לסדר היום של מועצת העיר על הרחבת שעות הפעילות של הכרמלית לשישי ולשבת.

"כשעמדנו בתחנות האוטובוס בת"א וחיכינו לאוטובוס בשבת הסתכלו עלינו כמו משוגעים, היום אנשים כבר מבינים שבסוף האוטובוס יגיע – ולא רק בת"א. הרוב במועצת העיר חיפה הוא רוב חופשי של נציגי ציבור שנמנעת ממנו הזכות לתחבורה ציבורית בשבת, ואנחנו בטוחים שגם בחיפה ההצבעה תעבור בהצלחה כמו בתל אביב. בחודשים הקרובים נניע עוד ועוד מועצות ערים ברחבי המדינה לדון בתחבורה ציבורית בשבת, ובמקביל נמשיך לחכות לאוטובוס כל שבת. 2012 תהיה השנה האחרונה של הסטטוס קוו כי לציבור הישראלי נמאס מהפגיעה בזכויותיו" אומר מיקי גיצין, מנכ"ל ישראל חופשית.