מאות אנשים צעדו היום בצהריים במרכז העיר ירושלים (מכיכר פריז לרחבת המשביר הישן) במחאה על תופעת הדרת נשים שהולכת וגדלה. בצעדה קראו יחד, נשים וגברים, דתיים וחילוניים, לשמור על זכות האישה במרחב הציבורי

(צילום:נועה פילוסוף)

לירון שליש, יוזמת האירוע, סטודנטית בת 23 מאוניברסיטת בן גוריון - "מרתיח אותי שבישראל של 2011 השיח הוא על זכותן של נשים לתפוס את מקומן המובן מאליו במרחב הציבורי. זאת מדינה דמוקרטית? לקראת השבת מרגש לראות כל כך הרבה נשים וגברים יוצאים יחד מהבית להביע את זעמם במקום לשבת מול הטלוויזיה והתעצבן.”

חנה קהת, מייסדת ארגון קולך, ארגון נשים אורתודוקסיות: "לא מדובר בצניעות אלא בהשפלה ובדחיקת הנשים מהמרחב הציבורי. ככל שנשים חרדיות, דתיות וחילוניות יתקדמו יותר, כוחות השחור ינסו לדחוף אותנו אחורה.”

הרב שמואל ריינר, ראש ישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע: "היום ערב שבת, שחל בחג החנוכה, צריך להדליק שני נרות. נר ראשון הוא נר חנוכה, באופן עקרוני נשים חייבות בהדלקת נר חנוכה בדיוק כמו גברים. במצווה זו, אין הבדל בין נשים וגברים, וזהו חץ שצריך להוביל את החשיבה הדתית לדמוקרטיה שוויונית. “

דפני ליף, יוזמת המחאה החברתית: "נבחרי הציבור שלנו מסרסים ומפלגים ומנסים להקטין אותנו. את כולנו. הם הקטנים. הם יכולים להיזכר כאלה שרוממו את החברה הישראלית או לחילופין להישפט בהיסטוריה בתור אלה שדחפו את הקו האדום שלנו כחברה רחוק מדי.”

מנחת העצרת, לינוי בר גפן, סיכמה את האירוע וציינה כי כמו שלירון, יוזמת האירוע לא הייתה פעילה חברתית עד לפני שבוע, כך כל אחד מאיתנו יכול לצעוק את מה שמפריע לו, כל אזרח כועס יכול להוביל את המחאה הבאה.