כלים

לאחר 2000 שנה של שקט, הר המצדה חוזר להיות סמל הגבורה של העם היהודי. ב-18 לפברואר יצא לדרך לראשונה בהיסטוריה – המרוץ לפסגת המצדה לגובה של 300 מטר. באירוע יפתח מקצה מיוחד לחברי כנסת ואישי ציבור בכירים שיצאו  לריצה בשביל הנחש בכדי להעפיל שוב, לאחר 2000 שנה, אל פסגת הר המצדה. מחר יתמודדו במירוץ חברי הכנסת

לחברי הכנסת ששומרים על כושר ואוהבים ריצה יש סיבה לשמוח. אם עד היום הם הוגבלו לרוץ במרתונים למרחקים ארוכים, מעתה הם יוכלו לרוץ גם לגובה. בחודש הבא יצא לדרך המרוץ הראשון בהיסטוריה לפסגת המצדה, המתנשאת לגובה של 450 מטר מעל פני ים המלח. במרוץ הייחודי יפתח מקצה מיוחד עבור חברי כנסת ואישי ציבור בכירים ותחרותיים שירצו להוכיח לעצמם שהם יכולים לכבוש את ההר ההיסטורי. המרוץ יתקיים במסגרת אירועי הריצה של ים המלח 2011 שיתקיימו בסוף השבוע של ה18-19 לפברואר ויכללו גם את מרוץ עין גדי לכל המשפחה, חצי המרתון הוותיק.

המרוץ לפסגת המצדה, במעלה שביל הנחש, יפגיש את אחד מגדולי המבצרים בהיסטוריה, מסמליה החשובים של עוצמת הרוח האנושית והדבקות חסרת הפשרות במטרה, עם רוח הלחימה ויכולתם הפיזית של הרצים המודרניים. מדובר על  יוזמה של המועצה האזורית תמר יחד עם רשות הטבע והגנים שנועדה לקדם את תרבות הספורט האתגרי באזור ים המלח. למרוץ לפסגת המצדה הוזמנו אנשים תחרותיים במיוחד, ביניהם רצים מקצועיים, חובבי אתגרים, מנכ"לים, בכירים בעולם העסקים וחברי כנסת – כולם יתחרו במקצים ייעודיים שיצאו לדרך ביום שישי החל מהשעה 14:30 למרגלות הר המצדה.

מסלול המירוץ מורכב מ-2.5 ק"מ של טיפוס בשבילי עפר רכים וקשים, דרכים מסולעות ו-750 מדרגות אבן  תלולות עד לפסגת המצדה, 300 מ' של עליה אינטנסיבית וקשה. בשנה הראשונה לקיומו של האירוע תוגבל כמות המשתתפים ל-300 רצים בלבד שיתחלקו לשישה מקצים של 50. המנצח בתחרות יהיה זה שיגיע לפסגה בזמן הקצר ביותר והוא יזכה לפרס בשווי 7500 ₪.

לדברי המארגנים, המגמה היא להפוך את המרוץ לפסגת המצדה עם השנים למרוץ עממי אתגרי בו ישתתפו קבוצות ריצה מכל הארץ הכוללות נציגי סיירות ויחידות קרביות , חבורות ריצה , מועדוני כושר , משפחות ויחידים חובבי אתגרים ,וכמובן ספורטאים תחרותיים מכל העולם . הריצה אל פסגת המצדה מתוכננת למצב את ישראל כאחת המדינות בהם מתקיימים מרוצי האתגר המובילים בזירה הבינלאומית כמו הריצה אל פסגת הפוג'י , הריצה למאצ'ו פיצ'ו, ריצה לגג האייפל , הפיזה , ומגדל האמפייר-סטייט .

ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף: "במועצה האזורית תמר שוכן היכל התרבות של הטבע ואנו תמיד שמחים לארח אירועי תרבות וספורט אתגרי. המצדה היא סמל הנחישות היהודית וסמל עולמי לגבורה , התמדה , סבל וסיבולת. ריצה אל פסגת המצדה הינה תחרות אתגרית בה מתמודד האדם ראשית מול עצמו וכושר הסיבולת שלו במאמץ בעליה ובד בבד כנגד השעון. ים המלח מתמודד השנה על מקום ב-7 פלאי תבל של הטבע. אנו מקווים כי עם ישראל יבוא ליהנות איתנו מאירוע ספורט יוצא דופן וייתן קולו למען הכרה עולמית בים המלח כאחד משבעת אתרי הטבע המופלאים בעולם"