מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת החוק לסבסוד משכנתאות של יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ הרב מנחם אליעזר מוזס והיא תועבר לוועדה להמשך הכנתה לקריאה ראשונה. בהצבעה שהתקיימה במליאה תמכו חברי הכנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה והיא עברה פה אחד ללא מתנגדים

"רק 300 מטר מפרידים בינינו, לבין מאות זוגות צעירים המתגוררים במחסנים, בחניונים ובמינוס של 4 קומות" - פתח הרב מוזס בנימוק הצעת החוק שלו. "הזעקה שלהם היא אחת: הגיע זמן גאולתנו..! מה הם רוצים בסך הכול? לצאת מהאפילה בה הם נמצאים, מדירות ללא אור יום, ללא אויר וללא תנאים מינימאליים ולעבוד לדירה משלהם. ביקרתי היום בבוקר במחסן כזה. אם המשפחה ממש בכתה לי בדמעות שליש והתחננה שנעשה משהו כדי שהיא תוכל לצאת מדירת 18 מ"ר, בה היא מתגוררת יחד עם 2 ילדיה ולעבור לדירה של ממש."

"היום אנחנו עושים כאן צעד אחד מתוך שורה של צעדים שעדיין צריכים להיעשות, כדי להוציא את אותה אישה אומללה מלהתגורר מתחת לאדמה. לצערנו, עשרות אלפי זוגות צעירים, חילונים, דתיים, חרדים, ערבים, עולים... כולם - ללא יוצא מן הכלל, סובלים ממצוקת הדיור וחיים בתנאים דומים ואף אחד לא דואג להם. נכון, הפתרון שבהצעת החוק לא מקיף והוא לא יפתור את כל בעיית הדיור, אבל הוא צעד משמעותי בדרך לפתרון וייתן תמריץ משמעותי לזוגות צעירים לרכוש דירה משלהם ולהגיע לכך ביתר קלות", אמר.

בהמשך התייחס הרב מוזס לטענות האוצר לגבי עלות החוק, ואמר "בשנת 2010 הסתכמו הכנסות המדינה משיווק ומיסוי קרקעות לדיור על 14 מיליארד ₪. סכום חסר תקדים. 40% מעל לצפי. אני לא מבקש שכל הסכום האגדי הזה יועבר לטובת סיוע לזוגות צעירים, כפי שקיים בארה"ב בתוכנית ה"סקשן אייד" הידועה. אצלנו, כמה מאות מיליונים בודדים יספיקו כדי לכסות בהרחבה את העלויות שבהצעת החוק".

בסיום הודה שוב לראש הממשלה שבזכותו הובאה היום הצעת החוק לאישור. "אני מקווה שראש הממשלה ימשיך ללוות את החוק גם בשלביו הבאים, ונזכה במהרה להביא אותה לאישור גם בקריאה הראשונה, השנייה והשלישית." אמר מוזס.

מנכ"ל עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"במסווה של חוק חברתי מעבירות המפלגות החרדיות חוק 'משכנתא חינם לכל אברך'. החוק הזה לא יקטין את ממדי העוני, אלא יצור מלכודות עוני לחרדים בפריפריה.ברוב המקומות המתוכננים להרחבה לא קיימים מקורות פרנסה ועבודה, ונראה שהם מתוכננים להבטיח שגם אברכים שירצו לצאת לעבוד לא יוכלו למצוא עבודה וזאת בניגוד גמור לאינטרס הלאומי".

רגב קרא "לשנות את החוק המוצע ולהתנות את סבסוד המשכנתאות במיצוי יכולת ההשתכרות, כלומר בעבודה או בניסיון לעבוד. "כל זמן שהדבר לא נעשה, ואין מוודאים שבישובים חרדים חדשים יהיו מקומות תעסוקה, חוק המשכנתאות הוא עוד השקעה של הממשלה בעוני, אבטלה ובורות. זו ממשלה שמוכרת ללא היסוס את עתיד הכלכלה והמשק לגפני אטיאס ושותפיהם".

עמותת חדו"ש חשפה לפני שבועיים כי שר השיכון אטיאס מקדם במרץ את חוק הדיור משום שהוא יטיב בעיקר עם האוכלוסייה החרדית. מנתוני עמותת חדו"ש עולה כי 61 אלף יחידות דיור למגזר החרדי בלבד יבנו בפריפריה בשנים הקרובות.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS