הוועדה לקידום מעמד האישה בראשות ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) והוועדה לזכויות הילד בראשות ח"כ דני דנון (ליכוד) קיימו היום ישיבה משותפת בנושא העסקת קטינות בעולם הדוגמנות והגבלת הגיל בו מותר יהיה להורים לשלוח את ילדיהם לעבודות דוגמנות

הדיון התקיים ביוזמתם של חברי הכנסת דנון וחוטובלי ודב חנין לאחר שצפו בסדרת התעודה "הדוגמניות" בקשת שחשפה את התופעה המדאיגה שהורים רבים שולחים את ילדיהם הקטנים לחיי הדוגמנות בגיל צעיר מאוד והופכים אותם לסמל מין.

ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד), יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה: "התיאור כפי שניתן היה לראות בתכנית המדוברת אינו אלא קצה הקרחון של תופעה רחבה הרבה יותר של שימוש בקטינות וקטינים באופן מיני, דבר הטומן בחובו סכנות רבות כגון פדופיליה. פתרונות מעשיים של תיקון החקיקה והתקנות ייתנו כלים נוספים למשרד התמ"ת. המטרה היא לייצב עבודת הדוגמנות עם עבודות נוער אחרות.

ח"כ דני דנון (ליכוד), יו"ר הוועדה לזכויות הילד: "אנו כחברה מעודדים מודלים פסולים של קטינות כמודל חיקוי ומשתמשים בהן לבגדי נשים ובגדי ים לנשים והדבר גורם לתופעות שונות כמו גם אנורקסיה. הילדים מנוצלים בנוסף גם ע"י הוריהם. אנו נדרוש משר התמ"ת לממש את החוק הקיים ולתת את הכלים הדרושים לאכיפת החוק. בנוסף, לגבי התחום הפרטי נפעל לשינוי הנורמה של לקיחת קטינות לדגמן בתצוגות אופנה. תצוגה כגון זו שנראתה בתכנית "הדוגמניות" בקשת היא כמעט כמו סרסרות".

ח"כ דב חנין (חד"ש): "מדובר בתופעה מרגיזה, מטרידה ומקוממת שכולנו נתקלים בה יותר ויותר. אני מבקש שנטפל בעניין בשני מישורים – האחד תיקון חקיקתי שידגיש מה מותר ומה אסור והשני תהליך של שינוי נורמות והידברות עם גופי התקשורת, הפרסום ואחרים. כאשר מדובר בקטינים המדינה והחברה צריכים לדעת להתערב ולהגיד מה לא ייעשה".

ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה הלאומית לשלום הילד: "דוגמנות ילדים היא עבודה. מנתונים שאספתי עולה כי בשנת 2000 ניתנו 1642 היתרים לעבודת ילדים בדוגמנות ובשנת 2009 המספר קפץ ל-3990 היתרים, עליה של 140%. 85% מההיתרים לילדים מאזור ת"א והמרכז. המסה הגדולה היא בגילאים 6-11. בחוק עבודת נוער קבוע שניתן להעסיק רק מגיל 15 אך בדוגמנות ניתן מגיל שנה. יש לתקן החוק כך שדוגמנות תחשב עבודה לכל דבר".

נועם וייס, מנועם הפקות: "הדרישה מתחילה מלמעלה, כל עולם הפרסום עובד על סקס, תנוחות ופוזות. אני פועל לפי החוק וההורים יודעים ומעורבים. בעקבות הישיבה אפסיק להעסיק בני פחות מ-18 בדוגמנות הלבשה תחתונה ובגדי ים, ואני מתכוון להעביר את הדברים שנשמעו כאן הלאה לקולגות שלי בתחום. לדעתי רק לקיחת הנושא כפרויקט יסייע לפתרון המצב".

אילנה דורי מנדלוביץ, ממונה על חוק עבודת נוער במשרד התמ"ת: "כאשר מפיק רוצה להעסיק ילדים בפרסום ופונה לסוכן עליו לקבל היתר ממשרד התמ"ת. חייב להגיש אישור מהמשטרה, עמדת הילד (כאשר הילד מעל גיל 6) אישור שני ההורים, מנהל ביה"ס ואישור בריאותי מרופא. בהיתר נכתב בפירוש שאסור רמזים מיניים. מתחילת השנה ניתנו 619 היתרים לילדים, 167 בנושא אופנת ילדים ו-29 הופעות. לא נמצא משהו חריג שהצריך ביטול ההיתר".

שאנה שכטרמן, ויצ"ו: "היכולת להתמודד עם התופעות השונות הרלבנטיות להעסקת קטינות במקצוע הדוגמנות נשענת בראש ובראשונה על הכוח הצרכני ולא על המחוקק לבדו".