מסעדת 'היימישע עסין' הפועלת בשכונת רחביה בירושלים נכנעה ללחצי הבד"צ והסכימה לוותר על העסקת מלצריות ביום חמישי בלילה, בו נוהגים סועדים חרדים להתארח במסעדה. תנועת "ישראל חופשית" קוראת בתגובה לתושבי השכונה להטיל חרם על המסעדה, ותערוך כמחאה אירוע שירת נשים פומבי מול המסעדה ביום חמישי בערב. ישראל חופשית: "עברנו מהדרת נשים לרדיפת נשים, אסור לשתוק"

דרישה חריגה של בד"צ אגודת ישראל ממסעדת 'היימישע עסין' הפועלת בלב שכונת רחביה החילונית בירושלים מעוררת מחדש את המאבק הציבורי בנושא הדרת נשים.

בעקבות לחץ של עסקנים חרדים הנוהגים להתארח במקום ביום חמישי בערב, התנה הבד"צ את הכשרות של המקום, הנמצא בבעלות חרדית, באי העסקת מלצריות בחמישי בערב, למרות שרוב המלצריות במסעדה חרדיות בעצמן. כתוצאה הסתיימה העסקתן של חלק מהמלצריות במסעדה, שפרנסתן נפגעה בשל היותן נשים.

בתנועת ישראל חופשית, המובילה את המאבק בהדרת נשים ויזמה את העצרת המרכזית שהתקיימה נגד הדרת נשים בבית שמש, החליטו לא לעבור על הפגיעה החמורה בזכותן של נשים לשיוויון על סדר היום. בקמפיין חדש שעולה בפייסבוק בימים אלו, קוראת התנועה לתושבי רחביה וירושלים שדמותה של ישראל יקרה להם, להחרים את המסעדה שנכנעה לתכתיב הקיצוני.

"קשה להאמין שהגענו למצב הזה, בו נשים מאבדות את עבודתן פשוט כי הן נשים ומישהו החליט שזו בעיה. מי בכלל נתן למשגיח הכשרות זכות להתערב בקביעת מין העובדים? זו פעם ראשונה שמסתבר שיש גורמים בציבור החרדי שהקצינו עד לנקודה שהן מתייחסים לנשים חרדיות כאל לא כשרות מעצם קיומן." אומרת שרית השקס, ראש סניף ירושלים של תנועת ישראל חופשית, המנהלת את המאבק נגד המסעדה.

ביום חמישי ה- 15 למרץ, בשעה 19:00, תקיים ישראל חופשית ערב שירת נשים מיוחד, מול המסעדה שמלצריות גורשו מעבודתן בה, ברח' קרן קיימת 19 בירושלים. המפגינים והמפגינות יעמדו יחד וישירו שירה בציבור, גברים ונשים כאחד, בניסיון להבריח את העסקנים החרדים שדרשו למנוע את העסקת המלצריות ששירתו אותם נאמנה מדי חמישי בערב.

רכז הפעילות של ישראל חופשית, אייל אקרמן: "זאת שערורייה שאסור לשתוק מולה, מי שיסכים לוותר על זכותן של נשים לעבוד ברחביה יאבד במהירות כל טיפה של חופש ושיוויון בישראל. זה מעבר חריף מהדרת נשים לרדיפת נשים, ושום פרובוקציה חוקית איננה פסולה בעיני כדרך להבהיר לעומדים מאחורי חציית הקו האדום הזה שהמלצריות ששירותו אותן אינם הפקר, והם לא יישבו בנעימים ללא הפרעה בזמן שהמלצריות יושבות בבית ובוכות על אובדן פרנסתן לה גרמו."