"מאז תחילת 2011 תקפו תושבי מזרח ירושלים את בית החולים הדסה הר הצופים 43 פעמים". מנהל בית החולים פרופ' שטרן: "חולים נשנקו מגז מדמיע, רופאה התעלפה, אחות נפצעה מאבן"

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת דנה היום בהתנכלויות כלפי בית החולים הדסה הר הצופים. מ"מ יו"ר הוועדה ויוזם הדיון, פרופ' אריה אלדד (האיחוד הלאומי), אמר בפתח הדיון: "בשנה וחצי האחרונות נרשם גל פיגועים והתנכלויות ערביות כלפי בית החולים הדסה הר הצופים בירושלים. ביום הנכבה האחרון הושלכו לעבר שטח בית החולים 11 בקבוקי תבערה. אין ספק כי יש צורך להגן על בית החולים".

מנהל בית החולים הדסה הר הצופים, פרופ' צבי שטרן, העיד כי בשנת 2010 אירעו 83 מקרים בהם פגעו תושבים משכונת עיסאוויה בבית החולים באמצעות זריקת אבנים, השלכת בקבוקי תבערה או הצתות.

לטענתו, מאז תחילת שנת 2011 אירעו 43 מקרים כאלה: "מגגות הבתים בשכונה זורקים אבנים לעבר בית החולים ומשתמשים גם ברוגטקות. חולים נשנקו מגז מדמיע, רופאה התעלפה, אחות נפצעה מאבן. מאבטחי בית החולים לובשים שכפ"ץ וקסדה. אנשי הצוות הרפואי מפחדים לנסוע בלילה לבית החולים". עוד ציין פרופ' שטרן, כי 38% מהמטופלים בבית החולים הם תושבים ערבים.

ניצב משנה חיים בלומנפלד, מ"מ מפקד מרחב ציון במשטרה: "יש עלייה בכמות הפרות הסדר במזרח ירושלים מאז ספטמבר האחרון. בית החולים הדסה הר הצופים הוא סמל השלטון היחיד בסביבה, לכן להערכתי מופנות אליו ההתקפות משכונת עיסאוויה. המניע להערכתנו הוא לאומני, נגד המדינה. עצרנו עשרות תושבים, בגילאי 9 עד 45. לאחרונה התחלנו בפעילות יזומה; לא רק מגיבים, אלא גם יוזמים, ובכלל זה פעילות קהילתית לחיזוק הכוחות החיוביים בשכונה. כתוצאה מכך, כמות הפרות הסדר פוחתת".

ח"כ ד"ר עפו אגבריה (חד"ש): "מהו המניע האמיתי של מעשים אלה? למעשה הם מוחים על מצבם. הם אינם מקבלים מענה על מצוקותיהם היומיומיות, לכן הם פונים לפגוע בבית החולים. במקום להשקיע במיגון ובענישה, צריך לחשוב איך לשפר את רמת חייהם בהשוואה לשכונות אחרות בירושלים: בתשתיות, בכבישים. לא בצורת דיכוי. עם זאת, אין שום לגיטימציה לפעולות אלימות מצד התושבים".

עוד הוסיף כי אינו מוציא מכלל אפשרות שחלק מהפעולות בוצעו על ידי מתנחלים או מסתערבים, לצורך יצירת פרובוקציה.

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) הציעה כי ח"כ אגבריה ישמש כמתווך בין בית החולים לתושבי עיסאוייה, וביקשה לבחון ערוצי הידברות והסברה.

ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה) ציינה כי משרד הבריאות הוא שצריך למגן את בית החולים, על אף שאינו ממשלתי: "האחריות היא גם כלפי המאושפזים והעובדים", אמרה.

ח"כ אלדד סיכם את הדיון ואמר: "אני פונה למשרד לביטחון פנים לפעול בעצה אחת עם משרד הבריאות ועיריית ירושלים למען הגברת ביטחון בית החולים הדסה הר הצופים ובמקביל לפתוח בהידברות עם תושבי עיסאוייה. לצערי, הערבים בשכונה נושכים את היד שמאכילה אותם, או לצורך העניין – מרפאה אותם. לא אסקימוסים הם שפגעו בבית החולים. התנכלויות על רקע לאומני צריכות להיות מטופלות על ידי המשטרה, וזו חייבת להגביר את פעילותה באזור".