דיני תעבורה

(אזרחי)
עו"ד אילון אורון

סירב להיבדק בבדיקת ינשוף וזוכה מעבירה של נהיגת רכב בשכרות - כידוע נהג אשר מסרב להיבדק ע"י מכשיר הינשוף לאיתור אלכוהול בגופו יחשב שיכור וזאת בעקבות הסירוב. הוראת החוק בנושא ברורה והגיונית, באשר לא ניתן לכפות באופן פיזי על חשוד להיבדק ולנשוף בינשוף. כן יש לציין כי כל נהג עלול להידרש להיבדק במכשיר גם אם לא הוכח חשד להיותו שיכור וזאת להבדיל מדרישה למתן שתן לאיתור סם שזו בדיקה פולשנית ולגביה יש להוכיח חשד.

(מאמרים - משפט)
במחוז חיפה מחכים למשפט פי שלושה נאשמים בעבירות תנועה לעומת תל אביב

עמותת אור ירוק: במחוז חיפה מחכים למשפט פי שלושה נאשמים בעבירות תנועה לעומת תל אביב. שמואל אבואב מנכ"ל אור ירוק: "העומס בבתי המשפט עלול להביא לעסקאות טיעון מקלות, הפוגעות בהרתעה. על המדינה להגדיל את מכסת השופטים בתיקי תעבורה, כדי לקצר את זמן ההמתנה למשפט" עבירות התעבורה הן לצערנו אחד מסוגי העבירות הנפוצות ביותר במדינת ישראל: מדי שנה עשרות אלפי תיקי תעבורה נפתחים בבתי המשפט השונים ברחבי הארץ ולכן מפתיע כי בכל התיקים הללו מטפלים 42 שופטי תעבורה בלבד, כך על פי נתוני הנהלת בתי המשפט שהתקבלו בעמותת אור ירוק. מסיבה זו, עשרות אלפי נאשמים בעבירות תעבורה נשארים תלויים באוויר מדי שנה ורבים מהם חותמים לבסוף על הסדרי טיעון מקלים שבין היתר גם מקלים על מערכת המשפט.

(פלילי)

לראשונה הלמ"ס מפרסמת נתונים בנושא עבירות נהיגה שבוצעו בין השנים 2006-2008 מתוכם עולה, בין היתר, כי הנשים אינן מצייתות לתמרורים ואילו הגברים אינם חוגרים. עוה"ד צורי סבן, ראש משרד עוה"ד סבן ושות' המתמחה בדיני תעבורה טוען: "ציבור נהגים גדול אינו מודע לזכויותיו הבסיסיות ובשל חוסר הידע המשפטי הבסיסי, נהגים רבים מודים בעבירות אשר לאו דווקא ביצעו"