דיכטר בשבת תרבות בת"א: "לאחר נפילת אסד נהיה עדים לטבח של שני מיליון עלאווים בסוריה, על ישראל להיערך למנוסה של מאות אלפי עלאווים לעבר גבול ישראל ולכפר ראג'ר. באשר להתמודדותו בפריימריז בקדימה אמר: "אני מתכוון מחר להכריז רשמית, מכין הפתעה למתמודדים האחרים."

באירוע שבת תרבות במוזיאון תל אביב (היום) התייחס ח"כ אבי דיכטר לנעשה בסוריה והזהיר: העלאויים הם מיעוט של 10 אחוז בסוריה ששולט במדינה עשרות שנים. מדובר בשני מיליון איש, שברגע שהשלטון בסוריה יתמוטט אנו צפויים להיות עדים לטבח המוני שני מיליון אנשי העדה עלאווית בסוריה. זו הולכת להיות נקמה על מעשי הטבח של משפחת אסד, של האב חאפז ובן באשר.

"עם נפילתו של אסד בשבעות הקרובים, יתחיל הטבח בעלאווים. בני העדה, 2 מיליון במספר יברחו לכל עבר, הבריחה תתרכז בין טורקיה וישראל. על הצבא להיות מוכן לתרחיש בו מאות אלפי עלאווים דופקים על גדרות ישראל ברמת הגולן ובגבול ראג'ר. ראג'ר הוא הישוב היחיד בישראלי בו גרים 3,000 עלאווים ועלינו לתגבר כוחות באזור ולשים יד על הדופק , פן תתפתח בינינו לבין סוריה ולבנון ישות מדינתית נוספת של העלאוים."

לגבי עתידו של אסד אמר: " אסד במקרה הטוב יברח מסוריה ובמקרה הגרוע יסיים כמו קדאפי בלוב".

באשר לשאלה האם יתמודד בפריימריז לראשות קדימה אמר דיכטר כי "אני מתכוון להכריז מחר באופן רשמי על התמודדותי ומבטיח לכם הפתעה גדולה באשר לכוונתי ולדרך בה אוביל את קדימה. אני רץ למרחקים ארוכים, הצטרפתי לקדימה ב2005 לאחר שנענתי לקריאתו של אריק שרון, כל חיי שירתתי את המדינה ואמשיך לעשות זאת כל עוד רוחי בי. אנחנו אחרי שלוש שנים בהם ראש קדימה ציפי לבני לא הצליחה להביא אותנו למקום בו היינו צריכים להיות. תפקידנו להוביל את קדימה למקום בו הציבור רוצה לראות קדימה –משפיע בשלטון".

"התהליך המדיני תקוע בעיקר כי לא גיבשנו בינינו לבין עצמנו חזית אחידה למו"מ ישיר" אמר דיכטר. "היום בין הים לירדן קצת יותר מ4 מיליון פלסטינים ביהודה שומרון ועזה – כל מי שחושב שיש פתרון אחר זולת פתרון שתי מדינות מוביל את ישראל למציאות הרסנית, אשר תוביל את העולם הנאור לראות בנו כמדינת אפרטהייד".

דיכטר מזהיר כי "פתרון מדיני חייב לכלול את שני האזורים (איוש ועזה), אנו חייבם להתעקש על ישות פלסטינית אחת עם נשק אחד- אחרת נגיע למציאות של שלוש מדינות לשני עמים. אנו צריכים להיזהר מפתרונות חצויים. הפיוס הנוכחי בין חמאס לפתח הוא טיוח שנועד לייצר פסאדה מול מועצת הביטחון של האו"ם. טוב נעשה עם נוכיח את הפיוס כזיוף, הדרך לעשות זאת היא על ידי מו"מ ישיר מול אבו מאזן".