ארגון השמאל "בצלם" הביע זעזוע וגינה בחריפות את פיגוע הדקירה אמש (11.3.11) בהתנחלות איתמר, שבו נהרגו חמישה אזרחים ישראלים: זוג הורים ושלושה ילדיהם הקטנים: ילד בן 11, פעוט בן שלוש ותינוקת. "על הרשויות הישראליות והפלסטיניות לפעול לאיתור מבצעי הפיגוע ומתכנניו ולהביאם לדין." אומרים בארגון. גם ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) הביע זעזוע עמוק ושאט נפש מהטבח הברברי באיתמר

ח"כ הורוביץ: "יש לקוות שכוחות הביטחון יגיעו בהקדם לרוצחים והדין עימם ימוצה. הטרור חותר תחת האינטרסים העמוקים של שני העמים לשלום וביטחון. שני הצדדים חייבים לעשות הכל כדי למנוע אלימות ולחדש את התהליך המדיני."

בעשר השנים האחרונות נהרגו בפיגועים שביצעו פלסטינים בישראל ובשטחים מאות אזרחים ישראלים ואלפים נפצעו, בהם ילדים, נשים וגברים. "התקפות מכוונות נגד אזרחים אינן מוסריות או אנושיות והינן בלתי חוקיות. הרג מכוון של אזרחים מוגדר "הפרה חמורה" במשפט ההומניטארי הבינלאומי ומהווה פשע מלחמה שלא ניתן להצדיקו, יהיו הנסיבות אשר יהיו." נאמר בהודעה חריפה בפרסם ארגון "בצלם", העוסק בד"כ בהפרות זכויות אדם המתבצעות ע"י הצד הישראלי בסכסוך הישראלי - פלסטיני.

"ארגונים פלסטיניים מנסים להצדיק את הפגיעה באזרחים ישראלים בכך שהיא נעשית במסגרת המאבק בכיבוש הישראלי. טענה זו אינה מהווה כל הצדקה וחותרת תחת עקרון היסוד של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, הקובע כי אזרחים צריכים להיות מחוץ למעגל הלחימה ולכן חובה להבחין, בכל התקפה, בין לוחמים לאזרחים ולהימנע מפגיעה מכוונת באזרחים." אומרים בבצלם.

"כלל זה, בהיותו חלק מהמשפט המנהגי, חל על כל מדינה, ארגון או אדם. בנוסף, ישנם דוברים פלסטינים הטוענים כי מכיוון שההתנחלויות עצמן אינן חוקיות ומתנחלים רבים משתייכים לכוחות הביטחון של ישראל, מותר לפגוע בהם. טענה זו היא מופרכת: אי-חוקיותן של ההתנחלויות אינה משפיעה כהוא זה על מעמדם של תושביהן כאזרחים. מדובר באוכלוסייה אזרחית הזכאית לכל ההגנות הניתנות לאזרחים במשפט הבינלאומי. השימוש שעושים כוחות הביטחון הישראלים באדמות שעליהן הוקמו ההתנחלויות, או השתייכותם של חלק מיושביהן לכוחות הביטחון הישראלים, אינה משנה את מעמדם של שאר התושבים המתגוררים בהן וודאי שאינה מכשירה את הפגיעה בהם." אומרים בבצלם.

עוד אמרו בבצלם כי בצלם מתנגד בתוקף לניסיונות להצדיק פעולות אלה תוך שימוש מטעה בנימוקים המתבססים על פרשנות מעוותת של המשפט הבינלאומי ותובע מהרשות הפלסטינית לעשות כל שביכולתה כדי למנוע התקפות דומות בעתיד."