נשיא ברזיל הודיע לנשיא פרס כי ברזיל אשררה סופית את הסכם הסחר החופשי בין ישראל לדרום אמריקה (הסכם מרקוסור) לקראת ביקורו בישראל. ישראל היא המדינה הראשונה שהצטרפה להסכם מחוץ לדרום אמריקה. גוש המרקוסור מייצג תמ"ג של כ-3 טריליון דולר ו-270 מיליון בני אדם

נשיא ברזיל הודיע היום לנשיא המדינה כי הוא שמח לבשר לו כי ישראל הצטרפה להסכם מרקוסור והיא המדינה הראשונה מחוץ לדרום אמריקה שהצטרפה להסכם הסחר. שני הנשיאים פתחו היום בסמינר עסקי בהשתתפות 70 אנשי עסקים מברזיל ומאות אנשי עסקים מישראל בהשתתפות שר התמ"ת, יו"ר נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, ויו"ר נשיא התאחדות התעשיינים של סאו פאולו, פאולו סקאס.

בפתח הסמינר העיסקי אמר נשיא המדינה "שמעון פרס">שמעון פרס כי הוא רוצה להודות באופן אישי לנשיא ברזיל על חתימת הסכם המרקוסור "עם ישראל">עם ישראל "בין ישראל לברזיל יש אמנם מרחק גיאוגרפי לא קטן אך ניתן למחוק אותו כליל על ידי שיתוף פעולה כלכלי ומדעי בין ישראל לברזיל. לברזיל כלכלה חזקה ויציבה ואנו מוכנים ושמחים לשתף איתכם פעולה בתחומי המדע, בטחון הפנים, היי טק, חקלאות ותעשיות החלל המתקדמות ביותר.

נשיא התאחדות התעשיינים של סאו פאולו פאולו סאקס אמר כי "ביקור הנשיא פרס בברזיל נתן דחיפה משמעותית ליחסים הכלכליים בין ברזיל לישראל וכי הוקמה קבוצת עבודה משתופת ישראלית ברזילאית ליישום הסכם מרקוסור וקידומו הציפייה היא לשלש את הסכמי הסחר בין ישראל לברזיל."אמר יו"ר התאחדות התעשיינים הברזילאים. נשיא ברזיל אמר בכנס הכלכלי: "זהו ביקור חשוב במיוחד עבורי ועבור המשלחת הכלכלית שהבאתי איתי לישראל לפיתוח הקשרים המסחריים והכלכליים בין ישראל לברזיל, היקף הסחר בעינינו גדל משמעותית בשנים האחרונות. ואנו יכולים להמשיך את המומנטום. אני משיק בקרב תוכנית השקעות חדשה בברזיל ואני מזמין את החברות הישראליות לקחת חלק פעיל ודומיננטי בתוכנית זו. ישראל ידועה ביכולותיה האדירות בתחומי הטכנולוגיות, ההי-טק והמדעים ולכן אנו מעודדים שיתופי פעולה אינטנסיביים "עם ישראל">עם ישראל ".

לאחר שהקונגרס הברזילאי אשרר את הסכם הסחר החופשי בין ישראל לדרום אמריקה כמחווה מיוחדת לביקור נשיא המדינה "שמעון פרס">שמעון פרס בברזיל, הושלם כעת תהליך האשרור לקראת ביקורו של נשיא ברזיל לולה בישראל. יצויין כי המו"מ בין ישראל לברזיל החל במהלך כהונתו של הנשיא לולה נחתם ואושרר הסכם הסחר החופשי עם המרקוסור, עם כניסתו לתוקף באפריל אנו צופים שיעניק תנופה לסחר ולקשרים בין המדינות.

ההסכם אושרר בקונגרס הברזילאי על שני בתיו (הסנאט אשרר בדצמבר 2009), לאחר מכן הופקד בפרגוואי במזכירות המרקוסור, אושרר בפרגוואי ב-24/2 ובברזיל ב-4/3 לקראת הביקור. ההסכם ייכנס לתוקף 30 ימים לאחר האשרור.

כזכור ברזיל היא שותפת הסחר הגדולה של ישראל באמריקה הלטינית והציפייה שבשנים הקרובות עם כניסתו לתוקף של ההסכם יצמח הסחר משמעותית במיליארדי דולרים בתחומי החקלאות, החינוך, המדע, הרפואה, החלל ויגביר את ההשקעות ההדדיות בין שתי המדינות.

ברזיל הינה המדינה החמישית בגודלה בעולם (8.5 מיליון קמ"ר) והכלכלה ה-9 בעולם (גדולה מהודו, רוסיה ודרום קוריאה) עם תמ"ג של כ-2 טריליון דולר. במדינה כ-200 מיליון אזרחים הצומחים בכ-1.2% (כ-10,000$ לנפש). לישראל עודף במאזן הסחר עם ברזיל. בשנת 2008 עמד הסחר על כ-1,600,000,000$ (1,200,000,000 ייצוא מישראל). כרבע מהייצוא הישראלי נובע מתעשיית הדשנים והכימיקלים האורגניים המשרתים את החקלאות הברזילאית.

המרקוסור – Mercadu Comun del Sur "השוק המשותף של הדרום" הוא ארגון שת"פ כלכלי (דוגמת השלבים הראשונים של האיחוד האירופי) המונה ארבע מדינות – ארגנטינה, ברזיל, אורוגוואי, פרגוואי. גוש המרקוסור מייצג תמ"ג של כ-3 טריליון דולר ו-270 מיליון בני אדם. הארגון נוסד בשנת 1991 באמנת אסונסיון וצועד לקראת תהליכי אינטגרציה מדינית. בין המדינות קיים סחר חופשי – ללא מכסים והגבלות. וונצואלה, קולומביה, צ'ילה ואקוודור מצויות כל אחת בשלב אחר של אינטגרציה לאיחוד. וונצואלה במסלול קבלה לחברות מלאה.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS