50 אלף תלמידי מוסדות הפטור החרדים לומדים בימי העצמאות בניגוד לחוק. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב לסער: לנקוט צעדים נגד מוסדות עבריינים ולהפסיק להם את ההקצבות

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב פנה לשר החינוך גדעון סער בדרישה שיורה לכל מוסדות החינוך החרדים לקיים את חוק יום העצמאות ולא לקיים לימודים בחג. רגב קרא לסער לפתוח כנגד מוסדות שיפרו את ההוראה בהליכים משפטיים וכן להפסיק את העברת התקציבים אליהם. לדבריו, "המשך מימון מוסדות החינוך המחנכים לשלילת המדינה והציונות היא מעשה של התאבדות עצמית לדעת מצד המדינה".

אחד ההיבטים הפחות מוכרים של יום העצמאות הוא כי מדי שנה לומדים כ-50 אלף תלמידי מוסדות הפטור החרדיים בחג, כאילו מדובר ביום לימודים רגיל.

זאת, תוך עבירה על חוק יום העצמאות הקובע כי "יום העצמאות יהיה יום שבתון" ותוך העברת המסר לתלמידים כי מדובר ביום לימודים רגיל שאין צורך לחגוג בו. מוסדות הפטור מתוקצבים על ידי המדינה בהיקף של 55% ממוסד ממלכתי. לשם השוואה המגזר הערבי מכבד את חוק יום העצמאות ולא מתקיימים בו לימודים במועד זה.

רגב כותב לסער, כי "מדי שנה לאחר יום העצמאות מתברר כי מוסדות לימוד רבים במגזר החרדי הפרו את חוק יום העצמאות והשבתון שנקבע בו, וקיימו לימודים כעניין שבשגרה. השנה החלטתי לפנות אליך לפני יום העצמאות, בתקווה ובציפייה שלמרות אי הנוחות הקואליציונית תמצא לנכון לפעול".

לדברי רגב "ברור שהמוסדות הנמנעים מחובת השבתון אינם מסמנים אך את החשיבות שהם מייחסים לחינוך אלא את חוסר החשיבות והמשמעות שהם מייחסים ל'חג המדינה' ולחידוש עצמאות וריבונות העם היהודי בארצו".