שימוש באור מלאכותי בשעות החשיכה הליליות, נמצא כגורם מסרטן, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה, המעורר בהלה בציבור החרדי. במחקר, אותו ערכה ד"ר רחל בן-שלמה מהחוג לביולוגיה של אוניברסיטת חיפה נמצא, כי האור המלאכותי בשעות הלילה, המופק בדרך כלל עבור ילדים שחוששים מן העלטה הגמורה, לרוב בידי מנורת לילה, משבש למעשה את מנגון חלוקת התא הביולוגי, שיבוש המהווה שלב נוסף במחלת הסרטן. המחקר בוצע על עכברים

כלים

ממצאים קודמים במחקר דומה של ד"ר בן שלמה העלו כי השעון הביולוגי של התא נפגע לאחר החשיפה המעטה לאור , במחקר הנוכחי התברר כי מנגנון חלוקת התא נפגע גם הוא וכי מספר רב של גנים התבטאו בצורה חריגה במוחם של העכברים.

"המחקר מדאיג ביותר במיוחד עבור הציבור החרדי " אומר מר אהרן אברמן יו"ר ארגון 'לב מלכה', המטפל בחולי סרטן , "עקב כך שמדובר במגזר שנוהגים לעיין בספרים לפני השינה ונרדמים פעמים רבות עם מנורת הלילה הנשארת דלוקה עד הבוקר".

בעקבות כך קורא מר אברמן לציבור החרדי בקריאה המתפרסמת בתקשורת החרדית :" להקפיד לכבות את מנורת הלילה לפני השינה ובכך לצמצם את החשד לסרטן". גורמים באקדמיה מבקשים להבהיר כי הסיבה לבהלה בציבור החרדי אכן אמיתית, וכי מחקרה של בן שלמה צריך להטריד את כלל האוכלוסיה.