כלים

דיון סוער התקיים היום בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, זאת בעקבות המכרז שפרסם משרד הבריאות המעיד על המשך הפרטת שירותי הבריאות לתלמיד. את כינוס הדיון יזמו חברי הכנסת דב חנין (חד"ש), אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) וראלב מג'אדלה (העבודה). סגן השר ליצמן: "נקלוט את אחיות בתי הספר בדרום כעובדות מדינה. נשקול לגבי שאר האזורים"

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ לוי-אבקסיס, אמרה בדיון: "מוותרים לטייקונים על מיליארדים, ובבריאות ילדינו מנסים לחסוך 7 מיליון שקלים, פוגעים בה ומבזבזים עשרות מיליוני שקלים מעבר לתכנון. משרד האוצר מטעה את הממשלה ואת הכנסת ומציג חישובים שגויים. אני חרדה למדינה שלנו אם כך היא מתנהלת".

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן: "תנאי המכרז החדש שונו משמעותית לטובה, ובין היתר החלטתי שמאשקלון ודרומה שירותי בריאות התלמיד יחזרו לידי המדינה, מכיוון ששם המצב קשה במיוחד. אם נראה שהצלחנו במשימתנו, ואפעל בכל כוחי שכך יהיה, נשקול להחזיר את השירות לידי המדינה גם באזורים נוספים. זו בשורה שאף אחד לא חלם עליה".

ח"כ חנין הזכיר לסגן השר כי הוא (ליצמן) חתום על הצעת חוק מהכנסת הקודמת, לפיה שירותי בריאות התלמיד יחזרו כולם לידי המדינה, והוסיף: "פגענו ביכולת בתי הספר לתת פתרון הוליסטי לילדים ששוהים בהם, יש ירידה דרמטית בחיסונים ומחקרים מראים שהעסקה לא ישירה של עובדים יקרה יותר בשל עלויות תיווך. ריבונו של עולם, מה עוד דרוש כדי שנעשה את השינוי הנדרש להחזיר את השירות לידי המדינה?"

ח"כ עפו אגבריה (חד"ש): "איך ייתכן שבשנותיה העניות של המדינה ניתן השירות, ובתקופה של צמיחה כלכלית מפריטים אותו? השתלטות בעלי ההון על הפוליטיקה נותנת את אותותיה גם כאן".

עו"ד אורי פליישמן, היועץ המשפטי להסתדרות האחיות בישראל הציג בדיון מצגת, ובה נתונים עגומים על מצב שירותי בריאות התלמיד בעקבות הפרטתם.

לפי המצגת, בשנת 1997 עמד יחס מספר האחיות למספר התלמידים על אחות אחת ל-1600 תלמידים, בשנת 2010- אחות אחת לכל 5,000 תלמידים. בנוסף ציטט פליישמן את מנכ"ל משרד הבריאות שכתב לחברת נטלי לאחר ביקורת שביצע משרדו בבתי הספר: "ציונכם הוא בלתי מספיק, נכשל".

יושבת ראש חטיבת אחיות בריאות הציבור, מוריה אשכנזי, הכריזה בדיון: "לאחיות נמאס. ב-1 בינואר 2012 אף אחות לא תחתום על חוזה קבלן".

יריב לרנר, מנכ"ל נטלי, הגיב ואמר כי הנתונים שהוצגו בוועדה שגויים. לדבריו, האחיות מקבלות את מלוא הזכויות המגיעות להן וקצב ביצוע השירותים שניתן בבתי הספר עומד על למעלה מ-94%.

יאיר זילברשטיין מאגף התקציבים במשרד האוצר: "אם נרצה אחות בכל בית ספר זה יעלה לקפות המדינה מיליארד שקל ומאות תקנים נוספים. מציגים כאן מצג שווא כאילו אפשר לשפר את השירות ללא עלות".

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ לוי-אבקסיס דחתה את החישובים שהציג זילברשטיין ודרשה ממשרדי האוצר והבריאות לחשב מחדש את עלות החזרת השירות לידי המדינה, לפי יחס של אחות אחת ל- 1,500 תלמידים ולהציגו בפני הוועדה בדיון המשך שיתקיים בוועדה.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

(מקור : pixabay)
פבר 02, 2020

דיור מוגן

מתגייסים למען הקהילה
פבר 02, 2020

מהו קבלן כח אדם?

זכויות האדם
יורי גיא רון
דצמ 22, 2019

יורי גיא רון

זכויות האדם
נוב 27, 2019

3 דרכים לחסוך כסף על ביטוחים

כלכלה צודקת