כלים

עיריית אור עקיבא החליטה לכבד באות מיוחד שני כבאים תושבי העיר, רב סמ"ל גרשון חנוכייב וסמ"ל אדגר איסטחרוב, אשר השתתפו במאמצי כיבוי השריפה באסון בכרמל. קצין המבצעים והדרכה בשירותי הכבאות חדרה, רשף רמי חלפון, סיפר על הלחימה העיקשת באש המתפשטת בקרבת קיבוץ בית אורן ועל המפגש עם חברו, תנ"צ ליאור בוקר ז"ל, לפני שזה נכנס לאזור השריפה בה מצא את מותו.

IMG_1068-1עדויות מצמררות נשמעו מכבאים שהשתתפו במאמצי הכיבוי של השריפה הגדולה בכרמל. היה זה במעמד קבלת אות ההוקרה לשני כבאים תושבי אור עקיבא מידיו של ראש עירם, שמחה יוסיפוב. אות ההוקרה והערכה מטעם העיר ניתן לכבאים סמ"ל אדגר איסטחרוב ורב סמ"ל גרשון חנוכייב.

הכבאים, השייכים לשירותי הכבאות חדרה, התקבלו בלשכתו של ראש העיר, שמחה יוסיפוב. האחרון ביקש ללמוד ממקור ראשון את ההתרחשויות והתגלגלות האירועים אשר הובילו לשריפה הגדולה בה קיפחו את חייהם 44 בני אדם. שלושה מהם כבאים ושלושה שוטרים, בינהם תנ"צ ליאור בוקר, ראש אגף המבצעים במחוז הצפון ששימש בעבר מפקד תחנת משטרת חדרה והיה דמות מוכרת ואהודה בעיר ובאזור כולו.

קצין המבצעים וההדרכה בשירותי הכבאות חדרה, רשף רמי חלפון, אשר נוכח במפגש סיפר בהתרגשות כיצד לחם עם אנשי התחנה והכבאים מכל הארץ בחירוף נפש באש המתפשטת : "יצאנו לכיוון הכרמל וככל שהתקרבנו ראינו את עוצמת הלהבות והבנו שלא מדובר בשריפה רגילה אלא באירוע בסדר גודל שעוד לא הכרנו בעבר. כשהגענו הופננו לחפ"ק הסמוך לכלא דמון שנמצא באזור היערות ומשם נכנסו לשטח לעצור את האש. עמדנו כחמש מאות מטר מול "קירות" של אש , שהתפשטה, הלכה ושינתה כיוון באופן בלתי צפוי ומסוכן. בשלב מסוים כאשר נשקפה סכנה ברורה לאנשיי הורתי על נסיגה מיידית מהשטח. פקודת הנסיגה שבה נקטתי לראשונה בכל שנות שירותי, התקבלה בהפתעה בקרב הכבאים שהיו איתי והיו רגילים להסתער מבלי לוותר ולהביא לסיום הדליקה".

בשעת השהיה בשטח תוך שהם נלחמים באומץ לב נדיר בלהבות פגש חלפון בתנ"צ ליאור בוקר, אשר היה בדרכו לכרמל עם מפקדת משטרת חיפה, תנ"צ אהובה תומר וסנ"צ יצחק מלינה במטרה להציל חיי אדם - משימה שהפכה באופן טראגי לאחרונה בחייהם. חלפון סיפר כי דקות ספורות לפני התקרית בו נשרף האוטובוס ואיתו 38 צוערי השב"ס, הוא לחץ את היד לתנ"צ בוקר, אותו הכיר עוד מעבודתם המשותפת ורבת השנים בחדרה, והחליף איתו כמה דברי עדכון אודות המצב לפני שזה עלה עם חבריו השוטרים לאזור בית אורן שם מצא את מותו.

לאחר אותה שיחה אחרונה בחייהם, הכבאים פנו שמאלה ואילו האוטובוס מלווה ברכב השוטרים פנה לכיוון הנגדי: "לאחר מספר רגעים קיבלנו ידיעה על כך שישנם נפגעים בנפש בקרבת מקום ועל כך שאוטובוס שלם נלכד בהלהבות. עלינו במהירות עם הכבאיות למעלה בניסיון להציל את הכוחות. לצערי מצאנו מחזה מחריד והיה מאוחר להציל מישהו, האוטובוס היה שרוף כליל. אנחנו יכולים רק להצטער על חברנו שקיפחו את חייהם תוך כדי שהם נלחמו להציל את חייהם של אחרים".

חלפון שיבח את שני הכבאים, תושבי אור עקיבא, סמ"ל אדגר איסטחרוב ורב סמ"ל גרשון חנוכייב, אשר נלחמו בחירוף נפש ותושייה באש המאיימת וציין כי "אות הכבוד מגיעה להם על מסירותם. שניהם כבאים מצטיינים אשר אומנו להציל קודם חיי אדם ורק אח"כ את הרכוש.

ראש עיריית אור עקיבא, שמחה יוספוב, בירך את הכבאים בטקס הענקת תעודות ההוקרה באומרו : "בשבילנו אתם גיבורים ואנו מודים לכם מקרב לב. אני בטוח כי אני מדבר בשם כל תושבי העיר, שגאים בכם ומעריכים מאוד את מאמציכם בכיבוי השריפה תוך סיכון חיים ממשי. אני שמח שיש לנו אנשים טובים כמוכם".

במסגרת זו הודיע ראש העיר כי בכוונתו להקים תחנת כיבוי אש בשטחה של אור עקיבא.