ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפתיחת הוועידה לשת"פ אזורי: " היחסים עם טורקיה הם אינטרס לאומי. טורקיה איננה אוייבת של ישראל". בהתייחסו למצב החברתי בישראל אמר : "אין צדק חברתי ללא תהליך מדיני"

המשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, פתח הערב את הועידה לשיתוף פעולה אזורי במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב ואמר כי: "שיתוף פעולה אזורי חשוב לישראל לשיפור יחסינו עם שכנינו והוא מהווה פלטפורמה ובסיס לשיתוף פעולה מדיני. צריך שניים למשא ומתן. אם יהיה עם מי, נוכל לחדש את המשא ומתן בינינו לבין הפלסטינים".

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, אשר נאם באירוע סיפר כי צפה יחד עם רוב עם ישראל בהפגנת המיליון המרגשת שהביעה אהבה למדינת ישראל , וקבע כי "אין צדק חברתי ללא תהליך מדיני. הזדהיתי עם הרגשות שבאו לידי ביטוי בהפגנה ושיקפו את הרצון לעצב אורח חיים חדש ואיכות חיים אחרת לכל אזרחי המדינה. והרגשתי גם את האהבה האינסופית של כל כך הרבה אנשים צעירים למדינה שלנו."

"זו לא הייתה הפגנה נגד מדינת ישראל אלא בעד ישראל טובה יותר, אחראית יותר, והיה זה סמלי שהקהל התרכז בכיכר המדינה ונתן נימוק מאופק רציני ועצמאי למה שהוא מרגיש.

שינוי סדרי עדיפויות כפי שרובינו רוצים, לא יהיה אפשרי ללא התקדמות בתהליך של הדברות בינינו ובין הפלסטינים ובינינו ובין המדינות הערביות שאין לנו איתם הסכם של שלום. ההנחה שאפשר לעשות הפרדה מלאכותית, בלתי מוצדקת , ובסופו של דבר אינה אפשרית."

בהמשך נאומו אמר אולמרט כי במשך עשרות שנים היתה מדינת ישראל מבודדת ובמידה לא מבוטלת גם מוחרמת . " נדמה לי כי בשנים האחרונות הצלחנו לעשות פריצת דרך ".

אולמרט הזכיר כי אחרי מבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה הגיעו לכאן ששה מהמנהיגים המשפיעים באירופה "אני בטוח שזה היה קורה היום אנו חייבים למצוא את הדרך לחזור לאותה אווירה" .

בנושא הטורקי אמר אולמרט כי מהכרות אינטימית שיש לו עם המנהיגות הטורקית הנוכחית היא איננה אוייבת לישראל "היחסים עם טורקיה הם אינטרס לאומי שלא כדאי להקל בו ראש ויש דרכים לעשות זאת. אני שמח שהתגובה הישראלית בימים האחרונה היתה עצורה ולא מתלהמת. טורקיה שימשה גשר לאינטרסים שלנו ואני מאמין שזה יכול לקרות גם בעתיד ".

"המשימה הראשונה שקיימת עבורינו לשיתוף פעולה אזורי היא להחיות מחדש את המומנטום המדיני, מה שהיה רלוונטי לפני 25 שנה אינו רלוונטי, צריך לדבר בשפת ההווה והעתיד" טורקיה אינה אויב לישראל וישראל אינה אויבת לטורקיה, טורקיה עזרה בעבר במגעים חשאיים חשובים ורגישים וזה יכול לחזור"

על ההנהגה הפלסטינית אמר אולמרט " אני מכיר אותם יותר טוב מכולם, נפגשנו מדי שבוע לאורך שנים, לא תהיה הנהגה פלסטינית שרוצה שלום יותר מההנהגה הנוכחית, יהיו ויתורים קשים שייגרמו לזעזוע אבל הם רוצים שלום, יש מאמץ מרשים של ההנהגה להילחם בטרור.

"פעם אמרנו איך נעשה שלום עם גורמים שמפתחים שנאה וטרור אך בגדה יש הרבה פחות לא רק בגלל היעילות הביטחונית, הנהגה זו רוצה שלום, צריך למצוא דרך לדבר איתם בצורה הרלוונטית להיום הם לא יחזרו 25 שנה אחורה לימים של מציאות שונה שאינה רלוונטית היום".

על הממשלה הנוכחית הוסיף: "הממשלה הנוכחית הודיעה שהיא מאמינה בחזון שתי מדינות לשני עמים. אין אלטרנטיבה לזה אך יש רעיונות גרועים יותר שנשמעים. יש קולות למדינה אחת לשני עמים זה רעיון מסוכן אני שולל אותו ופוסל אותו אבל חייבים לפעול למימוש פיתרון "

על ההכרזה הצפויה אמר אולמרט כי "האפשרות שהארועים הקרובים שייתקיימו בניו יורק באו"ם ישנו מחדש את סגנון הדיבור ביננו לבין שכננו מדאיגים, אין דבר קל יותר מלהפוך להנהלות מתלהמת. אין אלטרנטיבה לחיים ביחד במדינות נפרדות .

"אני רוצה שאזרחי שכם ראמללה גנין ויריחו יוכלו לעבור אלינו ואנחנו אליהם כדי להיות שותפים לעשייה כלכלית עסקית וחברתית.  אני רואה את ההישג של המשנה לראש הממשלה מר סילבן שלום שגם במציאות הזו ידע להביא אנשים מהגדה המערבית כדי להשתתף בוועידה הזו ."

לסיום אמר אולמרט " הפחד שלי שעשינו בעבר הרבה צעדים קטנים הגיע הזמן לצעד הגדול שיכול לגרום לזעזוע פנימי ולמשברים ומי שנושא באחריות לאומית עליונה צריך להעדיף את הפיתרון הזה על פני כל דבר אחר".