אם יש משהו שכל אחד זוכר מהילדות שלו, הן את אותן קריאות עקשניות של הורינו לקרוא ספר ועוד ספר ועוד ספר, ובמקביל את הסירוב המתמשך שלנו למלא אחר ההוראה. בעבר היה קל הרבה יותר לקרוא ספר, כשלא היו עוד תחליפים, כשבטלוויזיה היה ערוץ אחד בלבד,

כלים
צביקה ברגשטיין קורא ספרים
צביקה ברגשטיין קורא ספרים

שגם בו בקושי היה ניתן לצפות. היום, הפכה המשימה לקשה הרבה יותר, כפי שמתאר זאת צביקה ברגשטיין, סופר בעצמו: בעידן הטלוויזיה הרב ערוצית, בעידן האינטרנט ולא פחות מכך, בעידן הרכב שיכול לקחת אותנו בכל רגע נתון לכל מקום שנחפוץ, קשה הרבה יותר לשבת במקום אחד, מבלי לזוז, ולשקוע כל כולנו בתוך ספר קריאה, שאת כולו היינו יכולים לראות בסרט אחד שאורכו לא עולה על שעה וחצי.

צביקה ברגשטיין ספר 60953

לכל אחד הרגלי והעדפות הקריאה הייחודיים לו

ויחד עם זאת, כאשר בוחנים את הדברים לעומק, מגלים שישנם אנשים רבים שדווקא כן מוצאים עניין רב בקריאה, כן מסוגלים לשבת את השעות הארוכות ולקרוא מילה אחרי מילה, שורה אחרי שורה ועמוד אחרי עמוד, לשמור על המתח מתפתח לו לאיטו לאורך הספר, עד הסוף המיוחל. למרבה הפרדוקס, דווקא אנשים אלה מדווחים על חוויות חזקות הרבה יותר במהלך הקריאה, לעומת אנשים הצופים באותה העלילה באמצעות סרט קולנוע או סדרת טלוויזיה. יש כוח רב בתהליך שמאפשר לנו להפעיל את הדמיון באמצעות מילים המופיעות בזו אחר זו שחור על גבי לבן, כשכל היתר נתון לשיפוטנו אנו.

מביימים בעצמנו את המילים הרצות על גבי הדף

בספר שאנו קוראים, אנו הבמאים, אנו בוחרים את השחקנים, ואנו מדמיינים כיצד הם מופיעים על הסט וכיצד הם נראים בכל סיטואציה אליה הם נקלעים. בספר שאנו קוראים, אנו מתקדמים עם המתח של העלילה לאורך הספר, מבלי שהדברים נקטעים לנו ממקום למקום ומזמן לזמן, בהתאם למגבלות שעל פיהם צריך לעבוד במאי קולנוע. אלא שלא משנה כמה נסביר את הדברים, בסופו של דבר ישנם אנשים שיעדיפו את חוויית הקריאה וישנם אחרים שפשוט לא יתחברו לזה, גם אם ברמה הרציונלית הם מבינים את הערך המוסף החווייתי שיכולה לספק לנו הקריאה.

צביקה ברגשטיין b7ae5

מספר הספרים שאתם צריכים לקרוא הוא בדיוק מספר הספרים שאתם קוראים

אחרי שאמרנו את זה, אומר צביקה ברגשטיין, די ברור שאין מספר מנצח שאמור לתאר את מספר הספרים שעלינו לקרוא במהלך יום, שבוע או חודש. המספר המדוייק של הספרים אותם אנו אמורים לקרוא, הוא בדיוק מספר הספרים שאותם אנו קוראים, גם אם המספר הזה הוא אפס. אלא שכדי להבין האם זה מתאים לנו, אנחנו בהחלט צריכים לעשות את המאמץ הראשוני כדי להיכנס לתהליך של קריאת ספר אחד לפחות, לחוות את החוויה ולראות האם היא מושכת אותנו מספר לספר. אם לא, זה לא נורא, אבל אם כן, זה יכול לפתוח בפנינו עולם שלם של הנאה.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

טיפים להפקת אירועים קטנים

הופעות ואירועים
ינו 29, 2018

היתרונות לחתונה בשרון

הופעות ואירועים
ינו 29, 2018

איך לערוך אירוע קטן ומוצלח?

הופעות ואירועים
ינו 29, 2018

טיפים לעריכת אירועי חברה

הופעות ואירועים