זוגות מתגרשים היום יותר מאי פעם, זאת עובדה. רמת שביעות הרצון של בני זוג מהמסגרת הזוגית שלהם גם היא בשיאים של שפל, וגם זאת עובדה.

כלים
בנות קסנטיפה
בנות קסנטיפה

את העובדות האלה ניתן להסביר בכמה אופנים, לרבות היכולת של נשים להביע את עצמן ואת עמדתן בצורה חופשית ומדויקת יותר מאי פעם, אך גם חוסר יכולתם של הגברים להסתגל לשינויים שחלו במעמד האישה ובאופן בו ראוי להתייחס אליהן לאחר המהפכה הפמיניסטית לשחרור האישה.

אותה זוגיות – מאז ועד היום

בספרה, "בנות קסנטיפה", מציגה ד"ר שרה ברסלרמן שורה של תזות מדעיות, המעלות לדיון את התאמתה של המסגרת הזוגית הנוכחית לשינויים שחלו בחייה ובמעמדה של האישה המודרנית. לטענת הספר, מאז ימי סוקרטס ורעייתו קסנטיפה, לא חל כל שינוי במסגרת הזוגית ובמוסד הנישואים, על אף שבעשורים האחרונים חל שינוי דרמטי, כמעט מהפך, במעמדה החברתי והמשפחתי של האישה.

קסנטיפה – דעתנות או רשעות?

הספר מביא את קסנטיפה כדמות המפתח בתהליך הבחינה של פני הדברים, לאור סיפורה האישי והאופן בו הפך סיפור זה לביטוי שלילי לאורך ההיסטוריה. את קסנטיפה, שהייתה אישה דעתנית, נחושה ועיקשת, ראו תלמידיו של סוקרטס בצורה ניטרלית למדי, למעט קסנופון, שהגדיר אותה כאישה רעה. באופן לא מפתיע, הייתה הגדרה זו שחלחלה אל הציבור הרחב בעידן הפטריארכלי, מה שהפך את שמה של קסנטיפה לביטוי לאישה רעה, הממררת את חיי בעלה באופן שיטתי.

קסנטיפה במערכת הזוגית המודרנית

העידן המודרני הוא העידן בו קסנטיפה היא דמותה של האישה הטיפוסית. אישה דעתנית, בעלת שאיפות ובעלת רצונות, התובעת את מעמדה בחברה, בזוגיות ובמשפחה. יחד עם זאת, במערכות זוגיות רבות, נתפסת אותה אישה מודרנית כקסנטיפה המודרנית, מה שמעיד על אי השלמת המהפכה הפמיניסטית, ואי קבלה מלאה של האישה החדשה על ידי המין הגברי. ספר בהחלט חשוב לדיון במצב הקיים, ובאופן בו ניתן להביא אותו על תיקונו.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

טיפים להפקת אירועים קטנים

הופעות ואירועים
ינו 29, 2018

היתרונות לחתונה בשרון

הופעות ואירועים
ינו 29, 2018

איך לערוך אירוע קטן ומוצלח?

הופעות ואירועים
ינו 29, 2018

טיפים לעריכת אירועי חברה

הופעות ואירועים