כלים

כנסים אקדמיים בעולם לימודי האמנות מאורגנים בד"כ באופן שבלוני וצפוי: לאחר שנבחר נושא מרכזי, נבחרים מרצים בכירים, שיש להם מה לומר בנושא שיועד לכנס מראש, לשאת דברים. אך האם מבנה קבוע מראש כל כך, יכול לשרת התפתחות של החשיבה האמנותית, המחפשת השראה מחוץ למסגרות מקובעות? לראשונה בעולם, המחלקה לאמנות רב-תחומית של "שנקר" מציגה פורמט אקדמי חדש, קוצ'מוצ', שיציג ציירים, צלמים ומעצבים בערב מפרה על במה אחת – ללא נושא מרכזי

הוגה רעיון הקוצ'מוצ', פרופ' מיכה לוין, ראש המחלקה לאמנות רב-תחומית בשנקר, חיפש דרך לעודד השראה בין אמנים מתחומים שונים, ובחר לנסות פורמט חדש של מפגש אקדמי באומנות הרב תחומית – הקוצ'מוצ', לו קרא לוין על שם המאכל המסתורי והבריאותי שנהגה להכין אשת ראש הממשלה הראשון, פולה בן גוריון, לבעלה דוד, ושהרכבו נשמר עד היום בסוד.

בניגוד לכנסים אקדמאיים "שמרניים" יותר, בהם נבחר נושא מרכזי מראש, וכל אחד מהדוברים מתייחס לנושא הכנס מתוך השקפתו, הקוצ'מוצ', כיאה לאמנים, משאיר מקום לבלתי צפוי להשראה – המוזמנים אליו מקבלים כל אחד 15 דקות לשאת דברים בנושא שלא נבחר מראש, לא מתקיים ביניהם שום תיאום, וכל אחד מציג נושא או רשמים באופן חופשי, ללא שום פורמט מחייב פרט להגבלת הזמן – "15 דקות תהילה", בהשראתו של אנדי וורהול.

"מטרתם של כינוסים בעולם לימודי האמנות הוא לעורר השראה ולהעביר ידע" אומר לוין "אך נושאים קבועים מראש ותכנון מדוקדק של הכנס איננו משאיר מקום להשראה ולספונטניות שהן האש שמזינה את עולם האמנות. פורמט הקוצ'מוצ' מתאים יותר בעיניי לעולם לימודי האמנות – הוא מזכיר יותר אמן שעומד מול דף ריק או גוש חומר ראשוני, ומתחיל ליצור מאפס, ללא תכנון מראש. אני מקווה שהפורמט הזה ישאיר הרבה יותר מקום למסתורין ושהלוקחים בו חלק ייצאו מפרים ומופרים".

הקוצ'מוצ' הראשון, בהנחייתו של פרופ' מיכה לוין, ראש המחלקה לאמנות רב-תחומית, יתקיים ב-5 במרץ בשעה 20:00 בשנקר, בניין עלית (רחוב ז''בוטינסקי 8, רמת גן), בגלריה ע"ש פאטי וארנסט וורת'. ישתתפו ויציגו מעבודותיהם:

· עדי ברנדה: צלם, אוצר, DJ ומורה לצילום במחלקה לאמנות רב תחומית ב"שנקר"

· אלכס פדואה: מעצב תעשייתי

· בתיה קולטון: מאיירת ספרים, פרסמה רומן גרפי

· פרופ' לארי אברמסון: צייר ומרצה בכיר ב"שנקר"

· שרון פוליאקין: ציירת, מרצה במחלקה לאמנות רב תחומית ב"שנקר" וראש המחלקה לאמנות באוניברסיטת חיפה.

· רועי קופר: צלם ומורה במחלקה לאמנות רב-תחומית ב"שנקר"

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS