כלים

שר התשתיות עוזי לנדאו הודיע היום כי החליט לקבל את עמדת רשות הטבע והגנים, ולהטמין באדמה את קווי החשמל העוברים בשמורת טבע מכתש רמון

שר התשתיות עוזי לנדאו הודיע היום כי הורה לחברת החשמל להטמין בקרקע את קווי החשמל בעוברים בשמורת טבע מכתש רמון, ובכך נענה השר לבקשתם של אנשי מחוז דרום של רשות הטבע והגנים, שביקשו להגן על הנוף הבראשיתי במכתש.

ההחלטה היום הינה להטמין באדמה קו מתח עליון דו מעגלי), המתוכנן לעבור בשטחי מכתש רמון. עוד בטרם להחלטת השר הסכימה חברת החשמל להעתיק קו מתח נוסף אל מחוץ לשטח המכתש, ולאחד 2 קווים נוספים- האחד קיים והשני מתוכנן- בתוואי אחד עילי.  דרישת רשות הטבע והגנים להטמנת הקו שעלותה גבוהה מעלותו של הקמת קו עילי, הובילה לדיונים ארוכים בין שני הגופים, בסופם הכריע היום שר התשתיות לקבל את הצעת רשות הטבע והגנים.

אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "אנחנו מברכים על ההחלטה החשובה הזו, שמשמעותה הכרה בערכם ובחשיבותם של השטחים הפתוחים בישראל. מכתש רמון נמצא בשנים האחרונות במרכזו של תהליך שיקום הטבע הגדול בהיסטוריה של ישראל, בשיתוף הקרן לשיקום מחצבות, וההחלטה היום מקרבת את הרגע בו הנוף במכתש ישוב להיות בראשיתי, כשם שהיה בטרם החלו פעולות החציבה באזור."

גלעד גבאי, סגן מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים: "זהו יום חג למכתש רמון, שהוא תופעת טבע ייחודית לישראל ולעולם ואתר אליו מגיעים מידי שנה מאות אלפי מטיילים ומבקרים, מהארץ ומהעולם כולו. בשנים האחרונות נמצאת רשות הטבע והגנים, בשיתוף הקרן לשיקום מחצבות וגופי תשתית נוספים, בתהליך של שיקום המכתש, שנפגע קשות מפעולות חציבה ותשתית שהתקיימו בו  לאורך שנים רבות עוד בטרם קמה מדינת ישראל. מדובר בתהליך שנמשך מאז שנות ה-80, ושיגיע לסיומו בשנה הקרובה. במהלך הדיונים על הטמנת הקו הצלחנו להגיע להסכמות רבות עם אנשי חברת החשמל, שהפגינו נכונות גדולה וקידמו פתרונות שיצמצמו פגיעה בנוף של המכתש. בנושא הזה נדרשה הכרעה של השר הממונה, ואנחנו מברכים על החלטתו. אני משוכנע שבשילוב המקצועיות של אנשי רשות הטבע והגנים והמקצועיות של אנשי חברת החשמל נוכל לקדם את הפרויקט ולהשאיר את הטבע והנוף במינימום השפעת אדם- למען הטבע ולמען המטיילים במקום".

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS