ביום רביעי, ב' טבת , תשע"ב ה- 28.12.11 יתקיים במכללה האקדמית בקרית החינוך שבגבעת ושינגטון יום עיון בנושא: "אלימות, תוקפנות ומה שביניהם בגן הילדים". יום העיון שאותו מארגנים דוקטור יצחק יוגב- מרצה בכיר וחבר הנהלת המכללה ודוקטור רחל וינקלר, ראש החינוך לגיל הרך, יתקיים בשיתוף האגף לחינוך הקדם יסודי במשרד החינוך בהנהלת סימה חדד- מה יפית. יום העיון נבנה במטרה להביא לידי מכנה משותף את הגורמים השונים העוסקים בגיל הרך: מפקחות בגני הילדים, גננות, ומנהלות מחלקות גני ילדים ברשויות המקומיות

כלים

דוקטור יוגב: "מרבית המחקרים עוסקים בטווח הגילאים של בית הספר היסודי , חטיבות הביניים והתיכון וכמעט ואין מחקרים בתחום ההתנהגויות בגיל הרך".

עוד מציין יוגב כי באחד המחקרים המעטים שנעשו עד כה בתחום חקרו פרופ' רולידר ומינצר את תופעת האלימות בגילאי גן הילדים (2006), והעלו ממצאים המעוררים דאגה רבה. יוגב: "בין היתר הם דיוחו כי קרוב למחצית הילדים במדגם שלהם דיווחו כי היו קורבנות של הצקה פיזית, ממצאים המעוררים את הצורך החיוני בפיתוח תוכניות התערבות שיתאימו לקבוצת גיל זו".

לוח זמנים בכנסהחלק הראשון של הכנס ( 9:150 – 11:15) יעסוק בדיווחי גננות שנותנות פירוש להתנהגויות בגנים. יוגב: "לעיתים מתייגות ילדים ולעיתים אינן מבחינות בין התנהגות תוקפנית להתנהגות שהיא תקינה על רצף ההתפתחות. בנוסף, תבחן ההבחנה בין התנהגות אלימה ובין התנהגות תוקפנית אינסטרומנטלית ומכוונת לתוקפנות מזדמנת".

בחלק השני (11:45-12:45) יוכלו המשתתפים ליטול חלק בסדנאות שיעסקו בהיבטים שונים של התמודדות המערכת הקדם יסודית עם תופעת האלימות בגני הילדים כאשר אחת הסדנאות תתמקד בהתמודדות הרגשית של הגננות מול ילדים עם התנהגויות קצה אותו ינחו הגב' אורה גולדהירש ,פסיכולוגית בחינוך הקדם יסודי במשרד החינוך והגב' יפה כהן תנעמי, מפקחת גני הילדים במשרד החינוך. סדנא נוספת, בהנחייתה של אפרת מנדלסון תעסוק בתכניות התערבות לטיפוח אקלים מיטבי בגן. סדנה שלישית בהנחיית מנהלת מרכז חוסן של המועצה האזורית חוף אשקלון, כוכי שלמה, תעסוק ב:"התנהגויות "ילדים בצל הקאסמים".

את הסדנא הרביעית שתעסוק בתמיכת הרשויות במערכת הקדם יסודית תנחה צ'ריל קמפר , המקשרת בין מרכז השלטון המקומי ובין משרד החינוך . יום העיון יסתיים בהעלאת רצף אירועים שיוצגו על ידי תיאטרון "אדרת" , שעיבד דיווחי גננות על אירועים בגן בהשתתפות הקהל. את היום תסכם המפקחת על החינוך הממלכתי דתי בקדם יסודי, אסתר חטב.

הכניסה ליום העיון הינה ללא תשלום(חנייה חופשית). ההרשמה מראש בטלפון: 08-8511900

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS