כלים

השר שמחון הודיע: הממשלה מסכימה לדרישת ועדת העבודה והרווחה להחמיר את חוק אכיפת זכויות עובדי הקבלן. יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ: "לא ייתכן ששר האוצר מכריז על אכיפה דרקונית ובד בבד מעסיק חברת שמירה שמנצלת עובדים"

שר התמ"ת שלום שמחון הודיע היום במהלך דיון בהצעת החוק הממשלתית להגברת אכיפת דיני עבודה, כי הוא תומך בעמדתו של יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ חיים כץ, לפיה אין להפלות לטובה את משרדי הממשלה באכיפת זכויות עובדי הקבלן: "לא יעלה על הדעת שחברה תעסיק עובדי קבלן בניגוד לכללים ולחוקים רק כי היא חברת סמך של ממשלת ישראל".

בנוסף, הכריז שמחון כי הצעת משרד האוצר להגביל התקשרות חוזרת עם קבלן שהורשע או נקנס כתוצאה מהפרת זכויות עובדיו למשך שנה בלבד, אינה מספקת.

יו"ר הוועדה ח"כ כץ: "הצעת החוק לא תאושר אם לא תורחב ההגבלה לשלוש שנים. מדוע הממשלה מעוניינת לשוב ולעבוד עם קבלן שסרח? כמו כן, החוק לא יקודם אם הממשלה תמשיך ותתעקש שנושאי משרות במשרדים ממשלתיים לא ייענשו אם אישרו התקשרות עם קבלנים שעושקים את עובדיהם. לא ייתכן שדין משרד ממשלתי לא יהיה כדין מפעל פרטי".

נציגי משרדי האוצר, התמ"ת והמשפטים הודיעו בדיון כי הממשלה מביעה נכונות להטיל אחריות על נושאי משרות בכירים וכן להחמיר איסורי התקשרות עם קבלנים שהפרו חוקי עבודה, אולם הדגישו כי האיסורים יחולו רק לאחר שיוטלו על הקבלן 6 עיצומים כספיים (קנסות) על ידי פקחי משרד התמ"ת או במקרה שהקבלן הורשע בפלילים.

ח"כ כץ בתגובה: "מספיקה הפרה אחת. אם נמתין לאכיפת פקחים ולבתי המשפט זה ייקח שנים. איך ייתכן ששר האוצר מכריז על אכיפה דרקונית כלפי מעסיקי עובדי קבלן, אך מאריך העסקת חברת אבטחה שמפרה דיני עבודה?".

ח"כ אילן גילאון (מרצ): "תפיסת העולם לפיה מדינה מתנהלת כמו תאגיד פרטי בו הרווח הוא ערך עליון היא טמטום בלתי נסבל".

עו"ד ערן גולן, קו לעובד: "הממשלה ממשיכה להתקשר עם חברות שמפרות חוקי עבודה בצורה עקבית ושיטתית. אפס חברות קבלן נפסלו במכרזים מאז שנת 2002. אין אכיפה בפועל".

נעם ויצנר, מנכ"ל התאחדות הסטודנטים: "פקידי הממשלה מוסיפים סייג על גבי סייג בהצעת החוק ורוצים להפוך אותה ל'פרווה'".

יו"ר הוועדה ח"כ כץ סיכם את הדיון ואמר: "חלה התקדמות קלה בין הצדדים, אך עם זאת נעמוד על העקרונות החשובים ולא נתפשר או נתמקח כמו בשוק פרסי. בכוונתי להביא את הצעת החוק עם התיקונים והשיפורים הנדרשים בה לקריאה שנייה ושלישית כבר בכנס שדרות שיתקיים בסוף החודש".

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS