האם משפחות שנקלעו לקשיים כלכליים, חייבות להתלבש בבלויי סחבות? האם נשים קשות יום אמורות לוותר על שאיפתן הטיבעית להיראות מטופחות? אני יוצא נגד הדימוי שדבק במיעוטי היכולת כאילו חלוקת המשאבים הכלכלית שלהם אינה נכונה . העובדה שהם נאלצים להסתמך בימים קשים על טוב ליבם של אחרים מגבירה את נימת הביקורת כלפיהם .

כלים

אני זוכר את המקרה של שר המשפטים לשעבר, טומי לפיד שתקף בתוכנית "פופוליטיקה" אם חד הורית בטענה כי את הכסף שהוציאה למספרה, היתה יכולה לחסוך ולקנות מזון לילדיה. לדעתי ,זה אבסורדי לטעון שעוני חייב להיות צמוד עם חוסר טיפוח. כמה כבר עולה שפורפרת צבע לשיער, 20 שקל?! זו לא הסיבה בגינה מצטרפים או לא יוצאים ממעגל העוני. יש סיבות רציניות יותר כמו , מוות ,פיטורין, פשיטת רגל ,חובות ועוד. יש אנשים רבים שהשתייכו ,עד לא מכבר, למעמד הבינוני ומצאו עצמם בעקבות קשיים כלכלים, נסמכים על שולחנם של אחרים, מצב שעשוי להיות זמני בלבד. ישנן משפחות ויחידים המתמודדות בחיי היומיום בבעיות קיומיות ועלולים בהחלט להיכנס למצב דכאוני , בו יזניחו את חזותם החיצונית ולא ירצו כלל להתערות בחברה.

מי שמצליח לשמור על צביונו האישי עושה זאת , לדעתי ולמיטב הבנתי באמצעים שאינם יקרים או ממותגים . לדוגמא, לגבי מחירי קוסמטיקה גבוהים ,שמעתי לאחרונה על מחקר שגילה כי הקרם הפשוט ביותר, היה גם היעיל יותר לעור הפנים ,מכל הקרמים היוקרתיים שעלותם הגבוהה מורכבת בעיקר מהוצאות הפרסום המסיבי בו משקיעות החברות המשווקות בקמפיינים להחדרת המוצר. מבחינת טיפוח השיער- רבות מהנשים מעדיפות לצבוע שיער בבית ולא במספרה הגובה ממאות שקלים לפסים או גוונים. השאלה היא כיצד מתמרנים, כיצד כן נראים מטופחים מבלי להיכנס להוצאות גבוהות. לאחרונה צצו בשווקים ובקניונים חנויות לממכר מוצרי קוסמטיקה במחירים מצחיקים. צנצנות קרם פנים, גוף הנמכרות במחירים השווים לכל נפש, לעומת קרמים ברשתות הפארמים העולים לעיתים משכורת ממוצעת במשק. עובדה היא , אם אשה אוהבת להתאפר ולהתבשם, היא יכולה לעשות זאת גם בהוצאה כספית מינימלית.

כיום השוק מוצף בסחורה זולה מיובאת בעיקר מסין. ובעידן של זיופים, דווקא אלו שקונים מותגים יקרים כמו חולצת טריקו עם סמל החברה, במאות שקלים נחשבים כלא חכמים אמנם לבישת מותגים מקנה בגילאים מסוימים סטטוס , אבל שמדובר במשפחה ברוכת ילדים , אין מנוס מקניית בגדים חדשים לילדים הגדלים מידי שנה ,אך יש לחשב את ההוצאות בקפידה. היום יש רשתות רבות המתמחות בביגוד זול , בדגמים המזכירים את הטרנדים האופנתיים היקרים. לגבי הנעלה –קמו חנויות רשתיות זולות במיוחד. אמנם אין מדובר בנעלי עור יוקרתיות אבל כן בחיקויים אופנתיים . עצם העובדה שהאנשים ממשיכים לטפח את עצמם אפילו בעיתות של משבר וחוסר במזומנים ,גורמת להם תחושה של שווה בין האחרים ותקווה שבעתיד המאוד קרוב המצב ישתפר.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS