כלים

סרט על אשה בת 43 הממתינה לתוצאות בדיקת הריון, זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בתחרות האתגר הדוקומנטרי הגדול בפסטיבל "דוקאביב" 2011. בפרס השני זכה "עמוס לכל הכיוונים", על חמש נשים מתמודדות עם זיכרון אביהן המיתולוגי, ולמקום השלישי הגיע "זיכרונות לברכה", המפגיש שני חברים שאחד מהם כבר לא חי.

הסרט "מלכה 43" הוא הזוכה הגדול ב"דוקו-צ'אלנג' ישראל 2011” - התחרות ליצירת סרטים דוקומנטריים קצרים שנעשו ב-5 ימים בלבד סביב הנושא השנתי: דרך אחרת. הסרט, שיצרה עינת ברוקר-אלקלעי עם צוות "פומה”, מביא מונולוג פנימי אינטימי של אשה בת 43 הממתינה לתוצאות בדיקת הריון בייתית.

שופטי התחרות – היוצרת פסקל ברקוביץ', המפיקה קלאודיה לוין, והבמאי בן שני – החליטו להעניק לסרט זה את פרס הסרט הטוב ביותר, ונימקו בחירתם: "על בימוי מרשים ומאתגר בשימוש ב-One shot, על ההבנה העמוקה של השפה הקולנועית הבאה לידי ביטוי בצילום, בבניית עולמה של הגיבורה ובזמן שעובר עליה עד להיוודע תוצאות הבדיקה. הסרט מציע חוויה שלמה וסוחפת שנמשכת חמש דקות.”

יוצרי הסרט זכו בפרס פיתוח של 7,500 שקל מתנת קרן גשר ובחבילת פרסים יקרי ערך. הסרט אף זכה בפרס העריכה, שהוענק לעורכת מיקי זר.

את הפרס השני החליטו השופטים להעניק לסרט “עמוס לכל הכיוונים”, של אלון לוי והצוות "גמזו", המביא את דיוקנו של מורה מיתולוגי לספורט, כפי שמציגות אותו באובססיביות חמש בנותיו. השופטים ציינו כי "הסרט מתמודד בהומור עם געגועים לדמות היסטורית, בדיוקן שבו המציאות פוגשת את עולם הפנטזיה".

הפרס השלישי הוענק לסרט "זיכרונות לברכה", של היוצרת קשת סידי וצוות "ערכת הצבעים", המביא את סיפורם של שני חברים, שאחד מהם הלך לעולמו. בנימוקיהם לבחירה ציינו השופטים כי הפרס ניתן לו בזכות היותו סיפור של זיכרון והנצחה המסופר מזווית אישית, נועזת ומרגשת, עם דמויות סוחפות ולב פועם".

השופטים החליטו להעניק ציון לשבח לסרט "קולנוע ירושלים", של הבמאי סשה אגרונוב וצוותו "בני הנביאים", המביא דיוקן קולנועי של הבמאי החוזר בתשובה בעירו ירושלים.

פרס הצילום הוענק לדניאל בר על הסרט "טרובדור", המביא את סיפורו של נהג מונית שלא מסתפק רק בנהיגה, אלא מקים להקה של איש אחד.

הפרסים הוענקו לזוכים בהקרנת הבכורה של סרטי התחרות, ביום רביעי, במתחם "דוקאביב בנמל" של פסטיבל דוקאביב ונמל תל אביב. התחרות, המתקיימת זו השנה השלישית בישראל, מתקיימת בתמיכת הרשות השנייה לקולנוע וטלוויזיה, פרוייקט "קולנוע" - קרן רבינוביץ' וקרן גשר, ובהפקת "היפרמדיה".

המפיק והמנהל האמנותי של הדוקו צ'אלנג', ארי דוידוביץ', ציין כי הנושא השנתי שנבחר השנה, "דרך אחרת”, בא לידי ביטוי בגיוון הרב בבחירת נושאי הסרטים. הוא ציין, כי אחד מימי הצילום השנה חל ביום העצמאות, "והדבר הוסיף מימד מרתק לדרכים האחרות שבהם עוסקים הסרטים – דרכי הזיכרון והשכחה, דרך האמנות, דרך המוסיקה, הדרך הפוליטית והתשוקה ללכת בדרכים שהן לא תמיד דרך המלך".

בתחרות השתתפו 13 צוותים שנבחרו על ידי לקטורים. היוצרים שנבחרו לצאת לדרך, הרכיבו בעצמם את הצוות שיעבוד איתם על הסרט וקיבלו את אמצעי ההפקה הדרושים להם על מנת לצלם ולערוך את הסרט. נוסף לנושא השנתי, הצוותים קיבלו תת-נושא משותף בהפתעה - "מראה" - והגרילו ז'אנר דוקומנטרי (כמו ביוגרפיה, מוסיקה, תחקיר וכיוצ"ב) שהגדיר את כיוון הסרט. כל צוותי הצילום – יותר מ-50 משתתפים - עבדו על הסרטים באותם ימים והגישו את הסרטים המוכנים באותו יום ובאותה שעה.

חלק מהסרטים שהופקו במסגרת התחרות ישודרו בשידורי הרשות השנייה בערוצים 2 ו-10 בטלוויזיה, באתר האינטרנט של התחרות בארץ ובארה"ב, ובהקרנות מיוחדות בסינמטקים של תל אביב, חיפה וירושלים. ההקרנה הקרובה תתקיים בסינמטק ת"א בחג שבועות, 8 ביוני.

אתר התחרות:

www.dochallenge.co.il

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS